reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1210 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Informacje ogólne o ElektroEko


ElektroEko
Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA

 


 

ElektroEko Organizacja Odzysku
Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA

ul. Hrubieszowska 6a
01-209 Warszawa
tel.: +48 22 431 82 60
faks: + 48 22 431 82 69

bezpłatna infolinia: 0 800 000 080

e-mail: elektroeko@elektroeko.pl

Strony internetowe ElektroEko

www.elektroeko.pl – poza informacjami korporacyjnymi strona zawiera kompendium praktycznej wiedzy na temat działalności systemu gospodarowania ZSEE, praw i obowiązków wynikających z ustawy, treść ważnych ustaw, rozporządzeń i formularzy oraz adresy punktów zbierania. Za pośrednictwem strony można uzyskać szczegółowe informacje na temat działalności ElektroEko i nawiązać współpracę poprzez zadanie pytania drogą online.

www.elektrosmieci.pl – strona zawiera podstawowe informacje na temat elektrośmieci oraz adresy punktów zbierania w całej Polsce. Stanowi element kampanii edukacyjnej „Elektrośmieci? Przynieś z mieszkania do punktu zbierania”.

www.zuzyteswietlowki.pl – strona przedstawia praktyczne porady, jak postępować ze zużytymi świetlówkami oraz wyjaśnienia, dlaczego są one szkodliwe dla środowiska.

www.szkolazsee.pl – jest to strona programu edukacyjnego „Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE”, prowadzonego przez ElektroEko dla uczniów szkół podstawowych. Na stronie znajdują się ciekawe materiały o elektrośmieciach przygotowane z myślą o młodym odbiorcy oraz quizy wiedzy i gry komputerowe poświęcone tematyce prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem.

www.dwaswiatyelektrosmieci.pl – strona poświęcona jest wystawie edukacyjnej „Dwa Światy Elektrośmieci”. Zawiera opis ekspozycji, zdjęcia eksponatów oraz ciekawe informacje na temat elektrośmieci.

Od lipca 2007 r., ElektroEko jest również partnerem merytorycznym serwisu edukacyjnego www.eprPolska.pl

 

Organizacja Odzysku ElektroEko powołana została do życia 3 lutego 2006 r. przez największe firmy i organizacje zrzeszające producentów i importerów sprzętu AGD, RTV, IT i Oświetlenia.

 

Założyciele i Akcjonariusze ElektroEko

 • Branża AGD - 40 %

  • CECED Polska - związek pracodawców branży AGD
   członkowie CECED objęci umową:
   Amica Wronki S.A, BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.,
   Beko S.A., Candy Polska Sp. z o.o., Ciarko Sp. z o.o., FagorMastercook S.A., Indesit Company Polska Sp. z o.o., Miele Sp. z o.o., Philips Polska Sp. z o.o., Groupe SEB Polska Sp. z o.o., Whirlpool Polska Sp. z o.o.


 • Branża Oświetleniowa - 30%

  • Philips Lighting Poland S.A.

  • Osram Sp. z o.o.

  • General Electric Company Polska Sp. z o.o.

 • Branża RTV i IT - 30%

  • ZIPSEE - związek importerów i producentów sprzętu elektrycznego
   i elektronicznego branży RTV i IT

   członkowie ZIPSEE objęci umową:
   ABC Data Sp. z o.o., Canon Polska Sp. z o.o., Daewoo Electronics Manufacturing Poland Sp. z o.o., Grundig Polska Sp. z o.o., JVC Polska Sp. z o.o., LG Electronics Polska Sp. z o.o., Panasonic Polska Sp. z o.o., Philips Polska Sp. z o.o., Samsung Electronics Polska Sp. z o.o., Sharp Electronics (EUROPE) GMBH Sp. z o.o. Oddział w Polsce, Tech Data Polska Sp. z o.o.


ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA jako pierwsza wśród organizacji odzysku ZSEE została zarejestrowana w GIOŚ pod numerem E0000007S.
Kapitał zakładowy firmy wynosił 5 mln PLN, pokryty w całości wkładem pieniężnym (wysokość kapitału wynika z zapisu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r., rozdział IX art. 59).


ElektroEko to spółka akcyjna działająca na zasadach not for profit. W imieniu swoich klientów realizuje ich zobowiązania wynikające z ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym:

 • organizuje i finansuje sprawny i efektywny kosztowo system zbierania ZSEE – odbierania z punktu zbierania, poddawania procesom przetwarzania, odzysku, recyklingu i unieszkodliwiania

 • składa do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska stosowne sprawozdania i rozliczenia

 • od początku swojej działalności podejmuje szeroko zakrojone działania edukacyjne dotyczące zasadności prawidłowego pozbywania się elektrośmieci oraz praw i obowiązków wynikających z Ustawy o ZSEE

Wszelkie działania inicjowane przez organizację odzysku ElektroEko mają na celu ochronę środowiska przed zalewem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który porzucony i nie poddany przetworzeniu staje się zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi, zwierząt i roślin.


Edukacyjna misja ElektroEko

Liczne inicjatywy edukacyjne podejmowane przez ElektroEko mają na celu uświadomienie społeczeństwu, że elektrośmieci nie są zwykłymi odpadami i nie mogą być wyrzucane do śmietnika razem z innymi śmieciami. Organizacja współpracuje z urzędami miast oraz wspiera gminy przy tworzeniu publicznych punktów zbierania elektrośmieci. Współorganizuje konkursy i wydarzenia edukacyjne o charakterze proekologicznym oraz chętnie uczestniczy w seminariach, regionalnych ekojarmarkach czy dniach recyklingu, aby edukować, że elektrośmieci to odpady niebezpieczne, które powinny być zbierane selektywnie, następnie przetworzone i poddane recyklingowi. Recykling zużytych sprzętów jest bardzo wydajny i pozwala na odzyskanie wielu kilogramów cennych substancji, surowców i elementów, które nadają się do ponownego przetworzenia i produkcji nowych urządzeń i przedmiotów codziennego użytku.


Wybrane działania informacyjno-edukacyjne zrealizowane przez ElektroEko


„Elektrośmieci? Przynieś z mieszkania do punktu zbierania”
We wszystkich miastach, w których funkcjonuje system gospodarowania elektrośmieci, sukcesywnie wdrażany jest program edukacyjny „Elektrośmieci? Przynieś z mieszkania do punktu zbierania”. Celem jest budowanie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie prawidłowych postaw obywatelskich w kierunku właściwego postępowania ze zużytym sprzętem.

ElektroEko przygotowuje setki tysięcy ulotek i plakatów edukacyjnych dotyczących prawidłowego postępowania z elektrośmieciami. Dystrybucją do mieszkańców zajmują się gminy i urzędy miast, zarządcy nieruchomości oraz zakłady gospodarki odpadami, które podpisały z ElektroEko umowy o współpracy. Materiały informacyjne rozwieszane są na osiedlach, klatkach schodowych, oraz w urzędach gminy. ElektroEko współpracuje również z mediami, aranżując dodatki i audycje edukacyjne popularyzujące wiedzę na temat elektrośmieci.

ElektroEko kieruje swoją komunikację również do wszystkich polskich gmin, ponieważ wiele z nich nie wywiązuje się ze swoich obowiązków ustawowych – przekazuje im materiały informacyjne, w których interpretuje przepisy, proponuje wsparcie przy organizacji punktów zbierania oraz pomoc w prowadzeniu działań edukacyjnych skierowanych do społeczeństwa. ElektroEko udostępnia gminom również swoją stronę internetową, gdzie mogą zamieszczać adresy działających na ich terenie punktów zbierania.


”Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE”

ElektroEko jest pomysłodawcą i organizatorem programu edukacyjnego skierowanego do uczniów klas piątych szkół podstawowych „Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE”. Program realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Edukacji oraz Politechniki Warszawskiej. Jego celem jest edukowanie najmłodszych Polaków w myśl zasady, że lepiej kształtować prawidłowe nawyki od podstaw niż zmieniać złe, już utrwalone.

Pierwsza edycja została z powodzeniem zrealizowana w roku szkolnym 2006/2007 w  2500 szkół podstawowych. Do drugiej edycji w 2007/2008 roku zgłosiło się 2996 szkół. W październiku  2009 r. startuje trzecia już edycja! Przystąpiło do niej ponad 5 000 szkół, zgłaszając 8 755 klas w których uczy się… 174 504 uczniów! Faktyczny zasięg programu jest szerszy, gdyż ze względu na strukturę zajęć programowych, uczniowie przekazują świeżo zdobytą wiedzę swoim kolegom, rodzicom i mieszkańcom swojej gminy.

Wszystkie szkoły realizujące program otrzymują bezpłatne pakiety materiałów programowych: poradnik dla nauczyciela wraz ze scenariuszami zajęć lekcyjnych, fabularny film edukacyjny, plakaty, oraz broszury edukacyjne dla uczniów i rodziców. Mając takie narzędzia, szkoły mogą przeprowadzić atrakcyjne zajęcia poświęcone tematyce elektrośmieci. Materiały zostały stworzone tak, by w przystępny i ciekawy sposób przekazać młodzieży ważną wiedzę na temat zagrożeń, jakie dla zdrowia człowieka oraz środowiska mogą stanowić zużyte sprzęty porzucone w lesie lub wyrzucone do śmietnika razem z innymi odpadami. Piątoklasiści dowiadują się też, dlaczego nie należy chomikować elektrośmieci w domu oraz jak trzeba prawidłowo z nimi postępować, aby chronić środowisko.

W styczniu 2007 r. ElektroEko otrzymało tytuł Promotora Ekologii w Narodowym Konkursie Ekologicznym pod patronatem Prezydenta RP za stworzenie i realizację programu. 


Wystawa edukacyjna „Dwa Światy Elektrośmieci”
Uzupełnienie dotychczas prowadzonych przez ElektroEko działań edukacyjnych w temacie segregacji i recyklingu odpadów elektrycznych i elektronicznych stanowi wystawa edukacyjna „Dwa Światy Elektrośmieci” dostępna w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie od maja 2009 r.

Wystawa przedstawia tematykę recyklingu zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz wyjaśnia zasady prawidłowego postępowania z tego rodzaju odpadami. Wystawa została zorganizowana aby uświadomić skalę zagrożeń wynikających z niewłaściwego postępowania z elektrośmieciami, oraz wskazać na zasadność ich przetwarzania i recyklingu. Niektóre eksponaty mają charakter interaktywny, można ich dotknąć i dokładnie obejrzeć, aby przekonać się dlaczego warto prawidłowo pozbywać się elektrośmieci oraz jakie są korzyści z recyklingu i odzysku tego rodzaju odpadów.


Infolinia ElektroEko
Pytania dotyczące ustawy lub właściwego postępowania z elektrośmieciami można zadawać telefonując na bezpłatną infolinię 0 800 000 080, która działa od poniedziałku do soboty, w godzinach od 9:00 do 17:00.