reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1210 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Współpraca z gminami - przykładowe działania ElektroEko


 

Działania skierowane do gmin

ElektroEko kieruje swoją komunikację do wszystkich polskich gmin, przekazując im materiały, w których interpretuje przepisy, proponuje wsparcie przy organizacji punktów zbierania: bezpłatne dostarczanie kontenerów i pojemników lub pośrednictwo w ich dostawie, organizację i finansowanie odbioru ZSEE z punktów zbierania do zakładów przetwarzania. W ramach wsparcia ElektroEko udostępniło gminom również swoje strony internetowe , gdzie mogą zamieszczać adresy działających na ich terenie punktów zbierania.

Poniżej prezentujemy opis niektórych naszych działań:

"Przybysz z planety WEEE”

Konkurs „Przybysz z planety WEEE” już po raz drugi zorganizował Związek Komunalny "Wisłok” z Rzeszowa we współpracy z organizacją odzysku ElektroEko. Celem konkursu jest kształtowanie i promowanie właściwej postawy sprzyjającej trosce o środowisko, a w szczególności nawyku segregacji odpadów powstałych z użytkowania sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Konkurs adresowany jest do szkół wszystkich typów z terenu gmin Związku Komunalnego "Wisłok”, i polega na skonstruowaniu instalacji przestrzennej przedstawiającej "Przybysza z planety WEEE”.
88 instalacji zgłoszonych do konkursu (54 zakwalifikowano do finałowej oceny) powstało wyłącznie z materiałów będących odpadami elektrycznymi bądź elektronicznymi, po demontażu elementów niebezpiecznych. Elementy te mogły być spawane, lutowane, łączone za pomocą klejów lub taśmy izolacyjnej. Najlepszą okazała się praca 9. Rzeszowskiej Drużyny Harcerskiej ZHP działającej przy III LO w Rzeszowie przedstawiająca groźnego cyborga skonstruowanego z odkurzacza, radia, grzałki czajnika bezprzewodowego, klawiatury komputera PC, telefonów, oraz elektronicznych "wnętrz” wielu innych "urządzeń domowych”.
Zwycięzcy otrzymali nagrodę Grand Prix stanowiącą praktyczny zestaw piłek do sportów halowych (w tym oficjalną piłkę ostatnich Mistrzostw Świata w siatkówce).


„Elektrośmieci? Przynieś z mieszkania do punktu zbierania”

W kwietniu 2007 r. ElektroEko, we współpracy z Biurem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Stołecznego  Warszawy, zainicjowało program edukacyjny pod hasłem „Elektrośmieci? Przynieś z mieszkania do punktu zbierania” skierowany do mieszkańców stolicy. W każdą sobotę, począwszy od 14 kwietnia, w każdej z 18 dzielnic, zostały uruchomione punkty zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) przyjmujące od warszawiaków bezpłatnie elektrośmieci. Akcja została szeroko nagłośniona w mediach. ElektroEko przygotowało również kilkanaście tysięcy ulotek i plakatów informujących o tym, że elektrośmieci to odpady, których nie wolno wyrzucać do śmietnika oraz gdzie w danej dzielnicy można je oddać. Ulotki i plakaty zostały rozdystrybuowane na osiedlach i klatkach schodowych. Dostępność punktów zbierania ma oswoić mieszkańców stolicy z faktem, że elektrośmieci należy przynosić do specjalnych punktów zbierania, a z czasem wyrobić w nich taki nawyk. Kampania edukacyjna „Elektrośmieci? Przynieś z mieszkania do punktu zbierania” będzie sukcesywnie realizowana na terenie kolejnych gmin i miast.


Drugie Warszawskie Dni Recyklingu

W sobotę, 2 czerwca, na Polach Mokotowskich odbył się wielki finał Drugich Warszawskich Dni Recyklingu. Było to kolejne wydarzenie mające na celu edukację ekologiczną mieszkańców, w organizację którego włączyło się ElektroEko. Na Warszawiaków czekało duże stoisko ElektroEko, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli mogli dowiedzieć się więcej na temat zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, wziąć udział w quizach i wygrać ciekawe nagrody. Niezwykłą ozdobą Pól Mokotowskich w tym dniu była warszawska Syrenka zbudowana z …elektrośmieci. Ten oryginalny pomnik osadzony był na dużej podstawie o wymiarach 190 cm x 190 cm szerokości i 125 cm wysokości, wypełnionej ok. 300 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Natomiast sama Syrenka miała prawie 3 metry wysokości i ważyła ok. 150 kg! Specjalnie na to wydarzenie syrenkę z elektrośmieci zaprojektowali i wykonali, na zlecenie ElektroEko, warszawscy architekci Michał Płaski i Jeremi Kupczyński. Na terenie Pól Mokotowskich można było również spotkać „zielonych” animatorów ElektroEko zachęcających do oddawania elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania. Tego dnia za oddanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego warszawiacy otrzymywali sadzonki ziół i kwiatów.


Jarmark Ekologiczny „S.O.S dla Ziemi” w Rzeszowie

ElektroEko włączyło się w kolejną inicjatywę, która promuje działania edukacyjne w zakresie prawidłowego pozbywania się elektrośmieci wśród młodzieży. Na zaproszenie Związku Komunalnego „Wisłok” ElektroEko wzięło udział w Jarmarku Ekologicznym „S.O.S. dla Ziemi” organizowanym w Rzeszowie, 6 czerwca, z okazji obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Jarmark adresowany był głównie do uczniów szkół podstawowych. Podczas imprezy zostały zorganizowane różne atrakcje dla uczestników, m.in. akcja zbierania elektrośmieci w formie konkursu pod hasłem „Tropiciele Przybysza z Planety WEEE”, którego finaliści odpowiadali na proste pytania dotyczące obowiązku segregacji ZSEE. Laureaci konkursu otrzymali cenne nagrody. ElektroEko przygotowało także wiele atrakcji dla tych, którzy odwiedzili nasze stoisko – można było pogłębić swoją wiedzę o obowiązku prawidłowego pozbywania się elektrośmieci oraz wziąć udział w quizach i wygrać drobne upominki.  


I Wrocławskie Dni Recyklingu

ElektroEko wzięło udział w przedsięwzięciu mającym na celu uświadomienie społeczeństwu, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne, w tym prawidłowe pozbywanie się elektrośmieci. Dlatego zostało partnerem I Wrocławskich Dni Recyklingu. Wydarzeniu towarzyszyła selektywna zbiórka surowców – podobnie, jak w Warszawie – każdy kto przyniósł elektrośmieci otrzymał „zielone nagrody” czyli sadzonki roślin. Wrocławskie Dni Recyklingu miały na celu wpisanie się w dobrą tradycję miasta propagując segregowanie odpadów, ekologiczne myślenie i zdrowy styl życia poprzez aktywizację dzieci i młodzieży. Podczas finałowego pikniku, w niedzielę 24 czerwca na wrocławskim Rynku odbyły się rozmaite konkursy i atrakcje, m.in. rozstrzygnięcie szkolnego konkursu teatralnego EKO-Teatr oraz wystawa najlepszych prac o tematyce ekologicznej EKO-Edukacja. ElektroEko zorganizowało na Rynku swoje stoisko, gdzie można było wziąć udział w quizach i sprawdzić swoją wiedzę ekologiczną dotyczącą właściwego gospodarowania elektrośmieciami oraz wygrać drobne nagrody.


Konkurs „Zielony Kontakt”

Patronat ElektroEko nad konkursem „Zielony Kontakt” jest kolejnym przedsięwzięciem, które ma na celu pokazanie problemu elektrośmieci oraz aktywne włączenie się w promocję właściwych zachowań proekologicznych. Celem konkursu jest promowanie i nagradzanie efektywnych systemów selektywnej zbiórki odpadów, wdrażanie nowych technik w zakresie recyklingu oraz prowadzenie edukacji ekologicznej. Celem jest także mobilizowanie lokalnych samorządów oraz zakładów gospodarki komunalnej do rozpowszechniania wśród mieszkańców miast, gmin jak i w środowisku wiejskim, działań związanych z prowadzeniem selektywnej zbiórki odpadów i odzyskiwaniem surowców wtórnych.
ElektroEko objęło patronatem nową kategorię „zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny” mając nadzieję, że współpraca przy tym konkursie zaowocuje w przyszłości zwiększeniem świadomości społecznej oraz zmotywuje Polaków do oddawania elektrośmieci do punktów zbierania. Wszystkie akcje, które prowadzą do zwiększania ilości zbieranych i odzyskiwanych elektrośmieci, zasługują
na docenienie i odznaczenie. ElektroEko jest sponsorem nagród przyznawanych w tej kategorii.