reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew
darmowe ogloszenia motoryzacyjne zachodniopomorskie
ogłoszenia drobne zachodniopomorskie motoryzacja to intuicyjny serwis ogłoszeniowy dla ciebie
notka24.pl

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1210 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Nowości w gospodarce odpadowej


10 stycznia 2011

Ministerstwo Środowiska przypomina - od 1 stycznia 2011 r. obowiązują rozporządzenia dotyczące ewidencji odpadów oraz zbiorczych zestawień danych o odpadach.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów będzie oddziaływać na  posiadaczy odpadów i osoby je transportujące. Ma szerszy zakres niż dotychczas obowiązujące rozporządzenie z 14 lutego 2006 roku. Na wprowadzone zmiany wpłynęła ustawa z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (art. 16 ust.1).

Rozporządzenie wprowadza nową kartę ewidencji pojazdu wycofanego z eksploatacji, której wzór jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia. Ponadto uaktualnia wzory dokumentów stosowanych dotychczas na potrzeby ewidencji odpadów, (tj. wzór karty ewidencji odpadu, wzór karty ewidencji komunalnych osadów ściekowych, wzór karty ewidencji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, wzór karty przekazania odpadu).

Nowe dokumenty są przejrzyste i proste do wypełnienia. Wprowadzenie w/w wzorów ma również ułatwić wykonywanie obowiązków Inspekcji Ochrony Środowiska przeprowadzającej kontrolę przestrzegania przepisów gospodarki odpadami. Kontrola wytwarzających odpady oraz gospodarujących nimi pozytywnie wpłynie na porządkowanie kwestii związanych z gospodarką odpadami w Polsce i w efekcie poprawi stan środowiska naturalnego.

Od nowego roku obowiązuje także rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy służących do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych o odpadach. Należy jednak pamiętać, że zbiorcze zestawienia danych o odpadach za rok 2010 nadal sporządza się na podstawie dotychczasowych wzorów formularzy (znajdują się one w załącznikach do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 25 maja 2007 r. w sprawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy służących do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych).

Zmiany w rozporządzeniu wynikają z konieczności uporządkowania danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania. Dodano do niego m.in. nowy dział „Zbiorcze zestawienie danych o obiektach unieszkodliwiania odpadów wydobywczych”. Ponadto nowością w rozporządzeniu jest wprowadzenie zmiany w sposobie podawania danych teleadresowych posiadacza odpadów i miejsca prowadzenia działalności. W części, która dotyczy decyzji dodano rubrykę „odbieranie odpadów”, co umożliwi wprowadzenie informacji o posiadaniu decyzji na odbieranie odpadów komunalnych podmiotom, które prowadzą działalność w tym zakresie.