reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1210 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej


Naukowcy: odpady nuklearne lepiej składować niż grzebać


02.05.2011

01.05. Warszawa (PAP) - Odpady nuklearne z elektrowni atomowych lepiej składować nawet dekady na składowiskach do których można mieć dostęp niż grzebać w podziemnych szybach bądź kopalniach. Za kilka dekad będą one bowiem z powrotem źródłem energii – uważają naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Według raportu naukowców z MIT, USA powinny już obecnie powinny zająć się opracowaniem technologii bezpiecznego przechowywania zużytego paliwa nuklearnego z siłowni atomowych. Powinny zostać stworzone techniki przechowywania takich odpadów w suchych pojemnikach cementowo-stalowych na składowiskach przez okres co najmniej 100 lat.

W momencie projektowania, większość elektrowni nuklearnych w USA i w Europie Zachodniej miała być objęta programem wtórnego przetworzenia zużytego paliwa jądrowego. Odpady powinny zostać wzbogacone i stanowić paliwo siłowni nuklearnych nowego typu. Stąd projektanci siłowni budowali pola składowe przeznaczone dla zużytego paliwa z pierwszych 10 lat funkcjonowania elektrowni. Obecnie większość elektrowni pozbywa się odpadów nuklearnych w ramach szerszych międzypaństwowych umów (jak np. Francja) lub buduje prowizoryczne składowiska (w USA).

Jak twierdzi zespół naukowców z MIT pod kierownictwem Ernesta Moniza, dyrektora działu Energy Initiative, obecny chaotyczny program składowania trzeba zastąpić systematycznym wywożeniem odpadów z elektrowni atomowych na pola składowe. Powinny być one umieszczone w zestandaryzowanych pojemnikach zapewniających czas bezpiecznego przechowywania, „liczony w co najmniej kilku dekadach”.

Jak twierdzi jeden autorów raportu, Andrew Kadak, powtórne przetworzenie zużytego paliwa nuklearnego „które nie miało sensu w epoce taniego uranu”, obecnie „może stać się koniecznością”. Raport postuluje wręcz, aby składowiska z zużytym paliwem potraktować podobnie jak strategiczną rezerwę paliwową USA – proces przetwarzania odpadów jest tańszy niż w momencie budowy prowizorycznych składowisk, zaś można się spodziewać, że w ciągu dekady jego koszt spadnie o kilkadziesiąt procent, a wydajność – wzrośnie.

Autorzy raportu twierdzą iż obecne technologie przechowywania odpadów są „kłopotliwe, drogie i niebezpieczne”. Grzebanie ich w sztolniach jak planuje się to zrobić w paśmie górskim Yucca Mountains oznacza bowiem, iż nie będzie z nich żadnego pożytku jako z ewentualnego surowca energetycznego. Z kolei składowanie w prowizorycznych składowiskach blisko elektrowni, jak udowodnił to przypadek pożaru w siłowni Fukushima Daiichi, powoduje że w razie katastrofy bądź zamachu terrorystycznego realna staje się groźba silnego skażenia nawet dużych obszarów

Problemem, jak przyznaje raport, są nie rozwiązane jeszcze kwestie składowania dopiero co wypalonego paliwa nuklearnego o dużej temperaturze. Jak oblicza Kadak, potrzeba 5 lat przechowywania tego paliwa w składach chłodzonych zimną wodą, by temperatura odpadów spadła do takich wartości, aby można było je przepakować do suchych kontenerów i umieścić na stałych składowiskach.

Raport postuluje przeznaczenie około 1 mld USD na badania nad konstrukcją bezpiecznych siłowni atomowych oraz pól składowych, technologii chłodzenia i składowania przez około 100 lat zużytego paliwa nuklearnego. Jak przyznają autorzy, oznaczałoby to podwojenie dotychczasowych funduszy federalnych, przeznaczanych na ten cel.

(PAP) mmej/ tot/ 1999 - 2011 Polska Agencja Prasowa SA