reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1210 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Gospodarka odpadowa w Olsztynie


Miasto Olsztyn, przeszło 174 tysięczna stolica województwa warmińsko-mazurskiego, wytwarza rocznie ok. 80 tys. ton odpadów komunalnych. Większość z nich trafiłaby na składowisko śmieci, gdyby nie sortownia surowców wtórnych.

Realizator

Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o.
ul. Lubelska 43 D, 10-410 Olsztyn,
Telefon: (089) 533 84 20;
email:zalasjerzy@poczta.onet.pl

Więcej informacji: http://www.zgok.olsztyn.pl

Sortownia działa przy Zakładzie Gospodarki Odpadów Komunalnych.
Większość odpadów trafiałaby na wysypisko gdyby nie specjalne pojemniki do selektywnej zbiórki rozstawione na terenie miasta:

  • kolor niebieski na papier i tekturę,
  • kolor zielony na szkło,
  • kolor żółty na tworzywo sztuczne i opakowania aluminiowe.

Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi zajmuje się również unieszkodliwianiem odpadów komunalnych na składowisku, odzyskiwaniem surowców wtórnych z odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki, głównie papieru, tworzyw sztucznych i stłuczki szklanej. Przyjmuje na sortownię również tzw. odpady wielkogabarytowe, np. zużyte meble i sprzęt gospodarstwa domowego. ZGOK prowadzi również zbiórkę odpadów niebezpiecznych, tj. zużytych źródeł światła zawierających rtęć, zużytych akumulatorów i baterii oraz odpadów gumowych, w tym zużytych opon.
Część surowców uzyskana z selektywnej zbiórki zostaje sprzedana. Środki jakie pochodza z tego źródła w znacznej części przeznaczane sa na edukację ekologiczną.

Zakład zdobywa akceptację społeczną i chęć partycypacji mieszkańców Olsztyna w rozwoju postępowych metod gospodarki odpadami, w tym selektywnej zbiórki odpadów. W każdy czwartek miesiąca na lekcje do sortowni surowców wtórnych przychodzą dzieci z olsztyńskich szkół i przedszkoli oraz studenci z Uniwersytetu Warmińsko ?Mazurskiego (dziennie nawet 4 wycieczki). Kilka bibliotek szkolnych uzupełniło w ZGOK swoje księgozbiory.

Ważnym punktem w działalności ZGOK w Olsztynie jest edukacja ekologiczna. Na temat olsztyńskiej selektywnej zbiórki pisane są prace magisterskie. Jednym słowem budzi ona zainteresowanie. Zajęcia i lekcje najbardziej przekonują młodych ludzi, że zawartość pojemników nie trafia na składowisko, ale do nas i jest ona zagospodarowywana. Przedstawiamy młodzieży i dorosłym jeden z najważniejszych zakładów przyszłości XXI wieku. W najbliższej przyszłości zależy nam na zorganizowaniu systemu odbioru odpadów wielkogabarytowych oraz działania zmierzające do pozyskiwania odpadów opakowaniowych poużytkowych z obiektów handlowych,usługowych i użyteczności publicznej itp.

Olsztyński Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi przyjmuje zużyte opony. Za przysłowiową złotówkę od sztuki każdy może pozbyć się gumowych odpadów. Firmy, serwisy ogumienia, gminy, a nawet zwykli użytkownicy pojazdów mogą pozbyć się zużytych opon. Na tym pomyśle korzysta nie tylko samo miasto, ale także środowisko naturalne. Cieszą się też ekolodzy i leśnicy.
Dzięki skupowaniu opon przez ZGOK po wejściu do lasu nie straszą już piętrzące się stosy gumy.


Typy odpadów: Bioodpady, Odpady niebezpieczne, Papier, Szkło, Metale, Tworzywa
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

« powrót