reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1212 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Proces przerobu makulatury w Guchołaskich Zakładach Papierniczych


Głuchołaskie Zakłady Papiernicze Spółka z o.o. położone są w województwie opolskim na trenie miasta Głuchołazy przy ul. Andresa 32. Zajmuja sie produkcją wyrobów papierowych.

Realizator

Głuchołaskie Zakłady Papiernicze Spółka z o.o.
ul. Andersa 32, 48-340 Guchołazy
Telefon: (077) 439 19 11;
email:gzp@gzp.com.pl

Więcej informacji: http://www.gzp.com.pl

Wśród asortymentu firma produkuje między innymi wate celulozową, papier toaletowy, bibułe higieniczną do dalszego przerobu, tuleje (gilzy) do nawijania papieru tkanin.
Zakład papierniczy posiada 5 maszyn papierniczych na których wytwarzany jest w/w
asortyment. Oprócz typowych surowców do produkcji papieru (celuloza, ścier drzewny) w zakładzie do produkcji stosuje się odpady w postaci makulatury jak również do produkcji folii tytoniowej odpady z tytoniu.

Gospodarka odpadowa prowadzona jest w zakładzie w sposób poprawny zgodny z wydaną przez Starostwo Powiatowe w Nysie decyzją zezwalającą na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych i innych niz niebezpieczne oraz zezwalającą na przetwarzanie odpadów innych niż niebezpieczne. Zakład w swojej technologii wykorzystuje odpady inne niż niebezpieczne jako surowiec, zatem jest to działalność polegająca na zbieraniu i odzysku odpadów ( makulatura, odpady tytoniowe).

W zakładzie na czterech maszynach papierniczych prowadzi się produkcję papierów z udziałem makulatury.Wszystkie cztery maszyny mają bardzo podobne układy przerobu makulatury.

 • Maszyny MP I, MP II i MP V są typowymi maszynami do produkcji papierów
  higienicznych, posiadają wspólne przygotowanie masy ze wstępnym
  oczyszczaniem.
 • Maszyna MP III jest maszyną typu offsetowego ( do produkcji papierów
  gładkich), posiada układy oczyszczania tego samego rodzaju co poprzednie
  maszyny.

Wszystkie cztery maszyny pracują na obiegach wodnych zamkniętych, Świeża woda podawana jest tylko na natryski kondycjonujące sita i filce.

Przygotowanie masy papierniczej


W trakcie procesu przygotowywania masy papierniczej otrzymuje się z wody i surowców włóknistych jednorodną zawiesinę o odpowiednim stężeniu. Surowcami włóknistymi są masy celulozowe długowłókniste, krótkowłókniste i makulaturowe.
Udział surowców i dodatków uzależniony jest od rodzaju produkowanego papieru.

Etap I
Rozczynianie surowców i dodatków masowych do uzyskania masy papierniczej o stężeniu około 5%. Po rozczynieniu następuje oczyszczanie masy przy pomocy tzw. grabi, które w hydropulperach wyłapują duże zanieczyszczenia typu folia, sznurki, druty. Zanieczyszczenia te są odpadem nieprzydatnym do dalszej produkcji.

Etap II
 1. oczyszczanie i mielenie przy stężeniu 5%.
 2. oczyszczanie prowadzone jest na układach turboseparatorów, sortowników ciśnieniowych zaopatrzonych w sita o średnicy oczek 6 mm.

W turboseparatorach następuje oczyszczanie masy z zanieczyszczeń lekkich
i ciężkich, odrzuty z turboseparatorów podawane są na posortowniki typu Jonson.
Masa odrzucona z posortowników jest odpadem nieprzydatnym do dalszej produkcji.

Etap III
Rozczynianie do stężenia 0,2 * 1,2% na wlewie w zależności od produkowanego asortymentu.

Produkcja papieru na maszynie papierniczej


Masa oczyszczona i o odpowiednim stężeniu podawana jest do wlewu maszyny papierniczej. Zadaniem wlewu jest równomierne rozprowadzenie masy na szerokości sita ze stałą prędkością wypływu, zależną od rodzaju produkowanego papieru.

Maszynista poprzez odpowiednie ustawienie prędkości wypływu względem prędkości
sita nadaje stosunek parametrów wytrzymałościowych wzdłużnych do poprzecznych
(ustala orientację włókien we wstędze papieru). Począwszy od wlewu zaczynają się cztery etapy produkcji papieru na maszynie papierniczej.

Etap I - formowanie wstęgi papieru i odwadnianie w części sitowej
Etap ten prowadzony jest na sicie płaskim syntetycznym. Sito wraz z elementami odwadniającymi ma za zadanie dobre spilśnienie włókien oraz odwodnienie uformowanej wstęgi do około 10-15% suchości (suchość ta zależna jest od rodzaju produkowanego papieru i ilości elementów odwadniających włączonych do ruchu).

Etap II - odwadnianie w części prasowej. Dla maszyn MP I i MPII i MPV
Odwadnianie w części prasowej prowadzone jest na jednej prasie ślepowierconej, współpracującej z cylindrem połyskowym Yankee. W procesie prasowania struktura wstęgi papierniczej ulega dalszemu odwodnieniu, po prasie suchość wstęgi, w zależności od rodzaju produkowanego papieru, osiąga od 38 do 43%. Wyciskana w strefie prasowania woda ze wstęgi papieru przekazywana jest do filca.

W strefie prasowania następuje odwadnianie i jednoczesne przyklejenie wstęgi do powierzchni cylindra połyskowego (pomiędzy powierzchnią cylindra a powierzchnią papieru tworzy się cieniutka warstewka wody, warstewka ta powoduje, że wstęga papieru przykleja się do powierzchni cylindra siłami adhezji. Po przyklejeniu wstęgi papieru do cylindra rozpoczyna się następny etap produkcji.

Etap III - suszenie wstęgi papieru
Proces suszenia prowadzony jest na cylindrze połyskowym Yankee zaopatrzonym w osłonę wysokowydajną i cylinder dosuszającym. Zadaniem osłony wysokowydajnej jest zwiększenie intensywności suszenia poprzez wtłaczanie ogrzanego powietrza nad warstwę papieru przyklejonego do cylindra oraz wyssanie zawilgoconego powietrza i odprowadzenie go poza osłonę. Papier z cylindra Yankee odrywany jest skrobakiem krepującym, w trakcie odrywania papieru z powierzchni cylindra papierowi nadawana jest rozciągliwość.

Na cylindrze Yankee zamontowany jest skrobak czyszczący, jego zadaniem jest utrzymanie w czystości powierzchni cylindra, co ma bezpośredni wpływ na jakość papieru. Papier o zadanym formacie (ustawionym na nożach wodnych na sicie) po cylindrze Yankee prowadzony jest na cylinder dosuszający, pozostałe odcinki po formatowaniu podciśnieniem kierowane są do szarpacza odcinka, a następnie odprowadzane do dołu braku mokrego.

W zależności od produkowanego papieru na cylinder dosuszający włącza się lub wyłącza się parę. Po cylindrze dosuszającym papier podawany jest na nawijak, ostatni etap procesu produkcyjnego.

Powstałe w czasie procesu produkcyjnego odpady na części suchej maszyny rozwłókniane są w hydropulperze HC-10, który ustawiony jest przy maszynie papierniczej. Masa z hydropulpera pompowana jest do kadzi celulozowej.


Typy odpadów: Papier
Lokalizacja: opolskie

« powrót