reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1212 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Komunalny Związek Gmin "Dolina Redy i Chylonki"


Komunalny Związek Gmin "Dolina Redy i Chylonki" to organizacja, której podstawowym działaniem jest realizacja zadań publicznych gmin członkowskich w zakresie ochrony środowiska, edukacji ekologicznej, gospodarki wodnościekowej i grzewczej.

Realizator

Zwiazek Komunalny Dolina Redy i Chylonki
ul. Konwaliowa 1, 81-651 Gdynia-Witomi
Telefon: (058) 642 45 99;

Sztandarowym przedsięwzięciem realizowanym od 1999 roku przez KZG "Dolina Redy i Chylonki" jest nowoczesny, nieodbiegający od sprawdzonych wzorców zachodnioeuropejskich program gospodarki odpadami MIX. Jego generalną zasadą jest połączenie technologii i rozwiązań organizacyjnych ze zbiorowym wysiłkiem tysięcy mieszkańców - wytwórców śmieci. Program ten na początku wprowadzono na zasadzie pilotażu jedynie na niewielkim obszarze, ale dzięki szybkiemu rozwojowi i sprawnej organizacji w roku 2002 objął on swoim zasięgiem cały obszar działania Związku.

W przeprowadzonych badaniach ankietowych program MIX poparło ponad dziewięćdziesiąt procent respondentów, a jego skuteczność została potwierdzona konkretnymi wynikami. Końcowym ogniwem systemu gospodarki odpadami będzie nowoczesny i spełniający najwyższe normy ochrony środowiska Zakład Utylizacji Opadów w Łężycach, którego budowa jest współfinansowana z europejskiego funduszu przedakcesyjnego ISPA. ZUO także będzie mieć charakter "mix", połączy różne technologie sortowania i utylizacji poszczególnych grup odpadów. W tym sensie zaprojektowany już w 1996 roku System "MIX" jest praktyczną próbą realizacji wprowadzanych w roku 2001 do polskiego prawa dyrektyw Unii Europejskiej.

KZG "Dolina Redy i Chylonki" bardzo aktywnie działa również na polu edukacji, starając się zmieniać zachowania społeczne na bardziej proekologiczne (co jest ogromnie istotne w Polsce, gdzie ten problem omijano przez wiele lat). Staramy się oddziaływać na wszystkie grupy wiekowe: od przedszkolaków poprzez dzieci szkolne aż po dorosłych. Co roku w przedsięwzięciach edukacyjnych uczestniczy ponad 150 placówek oświatowych.

Działalność Związku nie ogranicza się zresztą wyłącznie do własnego terenu. Wiele programów edukacji ekologicznej prowadzonych jest we współpracy na przykład z Gdańskiem. Dobra współpraca gmin członkowskich i kontakty z sąsiednimi gminami mają szczególne znaczenie w wypadku dużych projektów, niemożliwych do realizacji przez pojedyncze samorządy. Najlepszym przykładem jest program ochrony wód Zatoki Puckiej i Bałtyku, oraz Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 110 (zakłada on budowę i modernizację sieci wodociągowo-kanalizacyjnych, przepompowni, ujęć wody itp.), w który oprócz członkowskich gmin KZG włączyły się gmina Puck oraz gmina Wejherowo. Koszt realizacji programu - kilkaset milionów złotych - jest niemożliwy do udźwignięcia przez budżety poszczególnych gmin. Wspólne działanie pozwoli nie tylko rozdzielić koszty między kilku partnerów, ale przede wszystkim uzyskać poważne dofinansowanie z funduszu ISPA.

Niezwykle istotną sprawą jest dbałość o Główny Zbiornik Wód Podziemnych nr 110. Jest to podstawowy zasób wody pitnej dla naszej aglomeracji, do tego położony bezpośrednio pod terenami zainwestowanymi i chroniony jedynie cienką, łatwo przepuszczalną warstwą gruntu. Uświadomienie tego faktu inwestorom, projektantom i organom nadzoru budowlanego w celu podjęcia współdziałania dla ochrony zbiornika, od początku istnienia Związku było naszym priorytetem.

Pozostałą część zadań Komunalny Związek Gmin "Dolina Redy i Chylonki" realizuje poprzez spółki, których jest współwłaścicielem. Gospodarką wodno - ściekową zajmuje się "PEWIK", a nad zasilanym centralnie ciepłownictwem pieczę trzyma "OPEC". Budowę i eksploatację ZUO powierzono związkowo-międzygminnej spółce "Zakład Unieszkodliwiania Odpadów".

Stawiamy na edukację


Ważnym elementem działań Komunalnego Związku Gmin "Dolina Redy i Chylonki" jest edukacja ekologiczna. W szkołach i przedszkolach organizowane są różnorodne warsztaty ekologiczne, stale prowadzone są specjalnie przygotowane programy i akcje związane z ochroną środowiska. Cieszy fakt, że te działania spotykają się ze sporym zainteresowaniem i aprobatą lokalnej społeczności.Typy odpadów: Papier, Szkło, Metale, Tworzywa
Lokalizacja: pomorskie

« powrót