reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1212 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Gospodarka odpadowa w gminie Krynki


Gmina Krynki została laureatem VII edycji Konkursu Ministra Środowiska "Lider Polskiej Ekologii" za kompleksowe działania proekologiczne na rzecz zrównoważonego rozwoju Gminy Krynki, a dokładnie w latach 1995-2003.

Realizator

Urząd Gminy Krynki
ul. Garbarska 16, 16-120 Krynki, woj. Podlaskie
Telefon: O85 72 28 550;


Więcej informacji: http://www.gudjola2.republika.pl

Odbiór odpadów od ludności


 1. System odbioru odpadów zmieszanych (sposób zorganizowania):

  Umowy indywidualne ze specjalistyczną firmą wywozową PPUH "Czyścioch" sp. z o.o. w Białymstoku, wywóz raz w miesiącu - 85% mieszkańców objętych usługą. Indywidualny wywóz na gminne wysypisko - 15%


 2. Od 2003 roku gmina chcąc ograniczyć koszty mieszkańców związane z wywozem śmieci przejęła sama problem utylizacji odpadów.


 3. Selektywną zbiórkę odpadów rozpoczęto prowadzić w 2001 roku. Mieszkańcy otrzymali ulotki informacyjne w jaki sposób będzie ona prowadzona w gospodarstwach domowych. Gmina zamówiła na swój koszt kolorowe oznakowane worki na poszczególny rodzaj asortymentu (szkło białe, szkło kolorowe, puszki aluminiowe, butelki PET), i bezpłatnie rozdała mieszkańcom, którzy zgłaszali chęć przystąpienia do akcji.

  Raz w miesiącu w ustalony dzień wypełnione worki były odbierane bezpłatnie. Pracownik, który jeździ razem z odbierającymi sprawdza, czy zawartość worków jest zgodna z napisem na nim. Worki, których zawartość była niezgodna z instrukcją, bądź też surowce były wymieszane nie były odbierane. Na początku niektórzy mieszkańcy nieufnie podchodzili do pomysłu, jednak z czasem przekonywali się do tego rodzaju zbiórki i obecnie zdecydowana większość segreguje surowce, które składowane są w magazynach Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej do czasu, aż uzbiera się odpowiednio duża ilość, aby móc wysłać duży transport do zakładów zajmujących się ich utylizacją. Aby zmniejszyć gabaryty składowanych surowców i uzyskać lepsze ceny za surowce planujemy zakupić belownicę do makulatury i butelek PET. Chcemy w 2004 roku zakupić specjalistyczny samochód do zbiórki odpadów.


 4. Sposób odbioru i unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych i uciążliwych dla środowiska:

  Umowy indywidualne przedsiębiorstw na odbiór odpadów medycznych, lamp rtęciowych, baterii, azbestu itp. mieszkańcy indywidualni - selektywny odbiór przez PPUH "Czyścioch", który posiada koncesję na unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych.


 5. Edukacja ekologiczna

  W 2002 r. Zarząd Gminy ogłosił i przeprowadził konkurs ekologiczny pod nazwą "Czyste Krynki". W konkursie wzięli uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Uczniów podzielono na trzy kategorie klas: 0-III, IV-VI i Gimnazjum i był przeprowadzony w dwóch etapach. Pierwszy etap, rozgrywany na wiosnę to była rywalizacja klasowa. Klasy w poszczególnych grupach które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymały w nagrodę dofinansowanie do atrakcyjnych wycieczek. Pozostałe klasy otrzymały fundusze na imprezy ekologiczne (zabawy, ogniska). Nikt nie pozostał bez nagrody.

  Równocześnie przeprowadzony został konkurs plastyczny na najciekawszą pracę plastyczną o temacie ekologicznym. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe (wieże stereo, radiomagnetofony, sprzęt sportowy). Drugi etap rozgrywany na jesieni był rywalizacją indywidualną. Uczniowie również podzieleni byli na takie same grupy wiekowe. Zainteresowanie było ogromne. Zaangażowały się w rywalizację całe rodziny, a sterty posegregowanych surowców wtórnych mogły robić wrażenie. Zebrane butelki PET przekazaliśmy firmie zajmującą się recyklingiem w zamian za dofinansowanie nagród. Szkło przekazaliśmy hucie szkła, makulaturę i puszki aluminiowe przekazane zostały do punktów skupu. Łącznie na nagrody przeznaczyliśmy blisko 25.000 PLN, a były to: rowery górskie, mini wieże, radiomagnetofony, aparaty fotograficzne, hulajnogi, piłki siatkowe, nożne, komplety do koszykówki i wiele innych nagród. Wszyscy bez wyjątku którzy uczestniczyli w konkursie otrzymali nagrody rzeczowe adekwatne do osiągniętego wyniku.


Typy odpadów: Papier, Szkło, Metale, Tworzywa
Lokalizacja: podlaskie

« powrót