reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |
Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:



Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?



1210 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wkładajmy więcej energii w OZE


23 marca 2011

W ubiegłym roku udało się osiągnąć zaledwie 80% celu w zakresie uzyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, który zgodnie ze zobowiązaniami akcesyjnymi powinien wynosić 7,5% w rocznym bilansie zużycia energii.

Dla porównania w 2008 r. udział OZE wynosił 4,3%, w 2009 r. było to 5,5%, a w 2010 6%. Przy zużyciu energii elektrycznej w Polsce na poziomie 155 TWh jest to zaledwie 9,3 TWh.

Biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku wartość ta wzrosła zaledwie o ok. 0,5% to jeśli ten trend się utrzyma, mamy nikłe szanse na osiągniecie ponad 19% udziału OZE w 2020, jak zakłada się w Krajowym Planie Działania w zakresie OZE.

Znaczący udział w tworzeniu zielone energii ma jeszcze współspalanie biomasy drzewnej w elektrowniach węglowych, wywołujące duże kontrowersje co do ekologiczności tej metody.

Choć środki z centralnych programów operacyjnych na rozwój energetyki odnawialnej są ją na wyczerpaniu, pozostają jeszcze źródła regionalne, z których korzystanie należy zintensyfikować. Zaplanowanie właściwego rozwoju potencjału OZE zależy w dużej mierze, obok wsparcia rządu, od wiedzy i umiejętności liderów samorządowych oraz od otwartej postawy wobec ekologicznych i gospodarczych wyzwań.

Pomocne w tym są szkolenia pozwalające pozyskać rzeczową na ten temat wiedzę. W kwietniu odbędzie się szósta edycja szkoleń e-learningowych „Zielona Energia w Twojej Gminie” prowadzonych w ramach projektu „Nasza Gmina Chroni Klimat”.

Tymczasem jeszcze w marcu będzie można przepytać ekspertów OZE z tej problematyki. Szczegóły na www.ews21.pl

Gminy, które mają się czym pochwalić w obszarze OZE zachęcamy cały czas do wzięcia udziału w konkursie „Lider Zielonej Energii”. Jak dotąd dysponujemy już ponad setką dobrych przykładów wykorzystywania energii odnawialnej w polskich gminach. Dobrych przykładów jednak nigdy za wiele, tym bardziej, że do zakończenia konkursu na jesienie br. jeszcze daleko, ale „kto więcej energii włoży w rozwój OZE, ten wygra!”.

Projekt „Nasza Gmina Chroni Klimat!” realizowany jest przez Fundację Promocji Gmin Polskich – jej komórkę edukacyjną Europejską Wszechnicę Samorządową – i jest współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Partnerem strategicznym projektu jest Serwis Samorządowy PAP oraz eksperci z doświadczonych organizacji i instytucji zajmujących się odnawialnymi źródłami energii. W celu pozyskania większej ilości informacji zapraszamy do odwiedzenia serwisu www.eko-gminy.pl oraz wpisanie się do bazy uczestników szkoleń. Uczestnictwo w szkoleniach i w projekcie jest bezpłatne.

Fundacja Promocji Gmin Polskich
Zespół projektu „Nasza Gmina Chroni Klimat!”
 
Działania w ramach projektu „Nasza Gmina Chroni Klimat” są współfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: PAP

« powrót