reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1210 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wraki po europejsku


04 marca 2011

Komisja Europejska wymusza na Polsce likwidację „funduszu wrakowego”, z którego finansowane są m.in. samorządowe ekoinwestycje oraz dopłaty do usuwania wraków aut z miejsc publicznych.

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji ustawy o pojazdach wycofanych z eksploatacji znoszący opłatę w wysokości 500 zł pobieraną za sprowadzane z zagranicy samochody osobowe. Celem projektu jest zapewnienie pełnej transpozycji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/53/WE z dnia 18 września 2000 r.

Dotychczas środki z opłaty recyklingowej wnoszonej przez kierowców sprowadzających samochody z zagranicy były gromadzone na tzw. subfunduszu wrakowym ulokowanym w NFOŚiGW. Środki te następnie przeznaczano na utylizację pojazdów wycofanych z eksploatacji. Wsparcie trafiało głównie do stacji demontażu oraz do gmin.

Za każdy wrak usunięty z miejsca publicznego i przekazany do stacji samorządy otrzymywały od NFOŚiGW po 4 tys. zł. Ze środków subfunduszu finansowano również inwestycje wodno-kanalizacyjne gmin. Czy zatem zniesienie opłaty ograniczy tego typu przedsięwzięcia?

Małgorzata Skucha, wiceprezes NFOŚiGW przyznaje, że wejście w życie ustawy o pojazdach wycofanych z eksploatacji, może oznaczać istotne zmniejszenie dotychczasowych wpływów.

- W najbliższych latach będziemy wygaszać dopłaty do demontażu pojazdów dla „recyklerów”. Jednakże wskazane przedsiębiorstwa nadal będą mogły liczyć na preferencyjne pożyczki oferowane przez NFOŚiGW na rozwój stacji demontażu pojazdów – wyjaśnia Skucha.

Wiceszefowa NFOŚiGW zapewnia też, że samorządy nadal będą mogły ubiegać się o dopłaty do usuwania wraków pojazdów z miejsc publicznych.

- Na ten cel mamy zaplanowane środki. Wspomniana utrata wpływów częściowo może być zrekompensowana proponowaną w nowej ustawie opłatą i karami za nieosiągnięcie poziomu odzysku i recyklingu przez przedsiębiorstwa prowadzące stacje demontażu - dodaje.

Skucha wyraża także nadzieję, że wsparcie państwa zarówno dla gmin jak i dla inwestycji w tym obszarze nie będzie zmniejszane.

Źródło: PAP

« powrót