reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1210 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Za śmieci do więzienia?


16 lutego 2011

Teraz Państwowa Agencja Ochrony Środowiska (PAOŚ) ma za zadanie kontrolować przestrzeganie przepisów prawa ochrony środowiska. Przez agentów PAOŚ będą sprawdzane dokumenty potwierdzające odzysk i recykling. Dodatkowo będą one porównywane z fakturami. Ma to pomóc w wykryciu fałszowanych zaświadczeń o utylizacji.
 
Dla lepszej kontroli PAOŚ ma dysponować też jednym systemem informatycznym, by w jednym miejscu były gromadzone i przetwarzane dane o wpływie przedsiębiorców na środowisko. Dzięki temu będzie jeden system, do którego firmy przekażą swoje coroczne raporty. Pomysł utworzenia PAOŚ powstał w Ministerstwie Środowiska - informuje www.psr.pl
 
Skąd taki pomysł?
 
Jak się okazuje kontrole są nieskuteczne przez co wiele firm nie przestrzega obowiązującego prawa.
 
„– Inspekcja sprawdza dokumenty i to tylko te, które dotyczą obrotu odpadami. Kontrola nie jest w stanie sprawdzić, czy ten obrót faktycznie miał miejsce. Dlatego inspektor nie wykryje nieprawidłowości – mówi Krzysztof Kawczyński, prezes Polskiego Systemu Recyklingu Organizacja Odzysku SA.
 
Do utylizacji nie trafiają więc szklane i plastikowe butelki. Podobnie jest ze starymi telewizorami. Produkowana jest fałszywa dokumentacja, która pokazuje, że dana firma realizuje swoje obowiązki zgodnie z prawem. Tymczasem recykling jest tylko na papierze.
 
Okazuje się, że inspektor ochrony środowiska nie może sprawdzić faktury za zutylizowanie materiału fluorescencyjnego w przypadku, gdy firma ma zaświadczenie o recyklingu i odzysku dużej ilości świetlówek.
 
Utworzenie agencji z szerszymi uprawnieniami jest konieczne, gdyż przy nieskutecznych kontrolach łamanie praw szkodzi nie tylko środowisku, ale też państwu.
 
– Przedsiębiorcy fałszują dokumenty w taki sposób, że zamiast odpadu zmieszanego podają odpady po obróbce mechanicznej. Tymczasem są to te same odpady, ale mają inne oznaczenia, przez co przedsiębiorcy za jedną tonę płacą o 40 zł niższe opłaty marszałkowskie. W ten sposób Skarb Państwa traci rocznie 580 mln zł – mówi Andrzej Kraszewski, minister środowiska. Chodzi tu o sytuację, gdy firma w dokumentach podaje, że do składowania przekazała inny odpad niż w rzeczywistości. Wykazuje, że na składowisko pojechał taki, za który płaci niższe opłaty marszałkowskie.
 
Uzbrojona kontrola
 
Zgodnie z pomysłem ministra niektórzy agenci PAOŚ mają dostać do ręki broń. Ma to być o tyle łatwe, że agencja powstanie na bazie kilku różnych instytucji, które już funkcjonują.
 
– W ramach agencji powstanie Państwowa Straż Ochrony Środowiska. Zostanie ona utworzona z połączenia Państwowej Straży Łowieckiej i Państwowej Straży Rybackiej, a one są uzbrojone. Dlatego nie będzie konieczności uzbrajania pozostałych funkcjonariuszy – tłumaczy swój pomysł Andrzej Kraszewski.
 
Państwowa Agencja Ochrony Środowiska zajmie się nie tylko kontrolami ale też monitoringiem.
 
– Dzięki pomiarom można wykryć np. zanieczyszczenie wód, co jest sygnałem, że przedsiębiorca, który jest w pobliżu, łamie przepisy dotyczące gospodarki wodno-ściekowej – tłumaczy Andrzej Kraszewski.
 
400 mln zł traci rocznie Skarb Państwa na fałszowaniu dokumentów o recyklingu i odzysku” - jak podaje Polski System Recyklingu na swojej stronie.
 
Nadchodzi czas na sprawniejsze i bardziej szczegółowe kontrole. Czy jednak utworzenie Państwowej Agencji Ochrony Środowiska wystarczy, by prawo było przestrzegane?