reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Zmiany w odpadach w... czerwcu?


24 stycznia 2011

Nie ma szans na szybkie uchwalenie ustawy o odpadach komunalnych. Zdaniem Mirosławy Masłowskiej, wiceprzewodniczącej sejmowej podkomisji pracującej nad rządowym projektem w tej sprawie unijne kary są nieuniknione.

Prace nad projektem nie idą po myśli ministerstwa środowiska. Jeszcze w grudniu ub. roku resort przyjmował, że ustawa ma szansę wejść w życie już w styczniu 2011 r. Od pewnego czasu wiadomo jednak, że nie ma na to szans. Teraz niektórzy posłowie mówią wręcz o terminie czerwcowym.

Mirosława Masłowska (PiS), wiceprzewodnicząca sejmowej podkomisji nadzwyczajnej ds. rządowego projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przyznaje, że prace nad ustawą mogą się przedłużyć. - To co się dzieje już teraz z tym projektem jest niepokojące – oświadcza pani poseł.

- Pojawiła się np. propozycja ministerstwa gospodarki, aby przeprowadzić ponowne publiczne czytanie projektu w Sejmie, a przecież już odbyły się co najmniej dwa takie wysłuchania. O czym my mamy mówić? O tym, żeby znowu wygrał lobbing firm, który póki co zarabia ogromne pieniądze, a system jest w tragicznej sytuacji? – oburza się posłanka.

Dodatkowo pojawiły się problemy co do kształtu przyszłej ustawy. Masłowska przyznaje, że projekt rządowy wymaga wielu zmian, w związku z czym już na pierwszym posiedzeniu podkomisji rozważano, czy powinna powstać zupełnie nowa ustawa, czy też należałoby poprawić ustawę z 1996 r.

– Sprawą zajęło się biuro legislacyjne, które na razie stwierdziło, że powinniśmy pracować nad obecnym projektem, a ewentualnie potem będzie można rozważyć czy przyjmie ona formę nowej ustawy, czy nie – dodaje. Zdaniem wiceprzewodniczącej, jeśli projekt trafi z powrotem do rządu, należy się spodziewać poważnych opóźnień.

Posłanka nie wierzy też, że uda się Polsce uniknąć unijnych sankcji za niewywiązanie się z zobowiązań w zakresie redukcji odpadów biodegradowalnych składowanych na wysypiskach.

- Nie ma żadnych podstaw, żeby Bruksela ich nie nałożyła. Możemy tylko pokazywać, że jest ustawa, że pracujemy nad nią, bo w ciągu kilku miesięcy nie zmniejszymy o 50 % ilości odpadów biodegradowalnych składowanych na wysypiskach. Jest to po prostu niemożliwe – stwierdza.

Tym bardziej, że – jak zaznacza, powołując się na słowa przewodniczącej sejmowej podkomisji Ewy Wolak - prace nad projektem mogą potrwać nawet do czerwca.

Ministerstwo środowiska jest jednak dobrej myśli.

- Nie można wykluczyć dyskusji jaka może się toczyć nad poszczególnymi zapisami, ale wszyscy członkowie sejmowej komisji doskonale zdają sobie sprawę z konieczności pilnych zmian w gospodarce odpadami komunalnymi i konsekwencjami dla kraju, gdyby nie zostały one wprowadzone – podkreśla Magdalena Sikorska, rzecznik resortu.

Jej zdaniem posłowie z komisji zachowają odpowiednią dyscyplinę czasową w pracach nad rządowym projektem.

Kolejne posiedzenie sejmowej podkomisji do spraw rządowego projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zaplanowano na 1 lutego br.

Źródło: PAP

« powrót