reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Sprzątanie w regionach


17 grudnia 2010

Ponad 4 mld zł w ciągu trzech lat planuje wydać rząd na tworzenie regionalnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi – wynika z projektu Krajowego planu gospodarki odpadami 2014.

Przygotowany przez ministerstwo środowiska projekt KPGO na kolejne 4 lata ma zastąpić dotychczasową strategię w tej dziedzinie, której ważność wygasa z końcem tego roku.

Nowy plan zakłada m.in. że najpóźniej do 2015 r. wszyscy Polacy będą mieli możliwość segregowania odpadów. Również do 2015 r. wszyscy mieszkańcy mają być objęci zorganizowanym systemem odbierania odpadów komunalnych.

Projekt zakłada też znaczne ograniczenie ilości bioodpadów kierowanych na składowiska. Według KPGO już w 2013 r. ma ich tam trafiać nie więcej niż 50 proc. Z kolei do końca 2014 r. ma się zmniejszyć masa składowanych odpadów komunalnych do max. 60 proc. wytworzonych.

Według nowego KPGO podstawą gospodarki odpadami komunalnymi w ciągu najbliższych lat staną się zakłady zagospodarowania odpadów (zzo) obejmujące regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych, o przepustowości wystarczającej do przyjmowania i przetwarzania odpadów z obszaru zamieszkałego minimum przez 150 tys. mieszkańców, obsługujące poszczególne regiony gospodarki odpadami.

W aglomeracjach powyżej 300 tys. mieszkańców preferowaną metodą zagospodarowania zmieszanych odpadów komunalnych mają być spalarnie.

Dokument zawiera także harmonogram najważniejszych działań jakie będą realizowane w ciągu najbliższych kilku lat oraz sposób ich finansowania.

I tak na przykład, w latach 2011 – 2016 przewiduje się kontynuację tworzenia regionalnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi co ma pochłonąć ponad 6,7 mld zł. Przy czym tylko w ciągu najbliższych trzech lat na ten cel zostanie wydanych ponad 4,1 mld zł, z czego 2,9 mld ma pochodzić z funduszy UE.


Źródło: PAP

« powrót