reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Gminy skorzystają ze środowiska


07 października 2010

Gminy, które zmodernizują sieci wodno-kanalizacyjne do 2015 r. unikną opłat oraz kar administracyjnych za korzystanie ze środowiska. Zwolnienia obejmą tylko inwestycje ujęte w KPOŚK.

Powyższe propozycje znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska przygotowanym przez posłów PO. Projekt przewiduje zmianę zasad odraczania opłaty pobieranej za korzystanie ze środowiska i administracyjnej kary pieniężnej.

Obecnie w przypadku niedotrzymania przez gminę ujętego w KPOŚK terminu wyposażenia aglomeracji w oczyszczalnię ścieków warunkującą osiągnięcie odpowiedniego efektu ekologicznego, podmiot odprowadzający ścieki do środowiska wodnego, w tym przypadku przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne, gmina ponosi podwyższone o 500 proc. opłaty za wprowadzanie ścieków do wód i ziemi.

Przepisy umożliwiają co prawda odroczenie terminu powyższych płatności, jednak uzależnione jest to od terminowego zrealizowania przedsięwzięcia, którego wykonanie zapewnia usunięcie przyczyn ponoszenia opłaty za korzystanie ze środowiska lub kary administracyjnej. Termin ten określa krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych.

Posłowie chcą zmienić tę przesłankę, zastępując ją wymogiem, by inwestycja była wykonana w terminie do 2015 r.

Zdaniem autorów projektu pobieranie od tych gmin podwyższonych opłat za szczególne korzystanie z wód oraz administracyjnych kar pieniężnych może skutkować podwyższeniem opłat dla ludności korzystającej z usług kanalizacyjnych, a nawet bankructwem wielu przedsiębiorców wodno-kanalizacyjnych.

W projekcie określono także nowe elementy, jakie powinien zawierać wniosek o odroczenie terminu płatności opłaty za korzystanie ze środowiska i administracyjnej kary pieniężnej.

Nowe przepisy wprowadzają także wymóg regularnego informowania organu, który odroczył termin płatności o postępach w realizacji przedsięwzięcia. Raz na 6 miesięcy gmina będzie musiała przedstawić szczegółowy harmonogram realizacji inwestycji z uwzględnieniem etapów jego realizacji.