reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Trzy sposoby na śmieci


02 października 2010

Wciąż nie wiadomo w jaki sposób gminy przejmą władztwo nad odpadami. W czwartek Komitet Stały zarekomendował Radzie Ministrów aż trzy warianty reformy systemu gospodarki odpadami.

- Są rozbieżności co do sposobu przekazania gminom władztwa nad odpadami – przyznaje Magdalena Sikorska, rzecznik ministerstwa środowiska.

- W pierwszym proponuje się pozostawienie referendum, jako mechanizmu przejścia gminy na władztwo nad odpadami. Drugi polega na ułatwieniu przejęcia władztwa w drodze uchwały rady gminy zamiast niefunkcjonalnego referendum lokalnego. W wariancie trzecim proponuje się przejęcie przez gminy gospodarki odpadami wraz z wejściem w życie przepisów ustawy – tłumaczy Sikorska.

Zapewniła przy tym, że minister Andrzej Kraszewski jest zwolennikiem maksymalnie uproszczonego mechanizmu przekazania gminom władztwa nad odpadami komunalnymi. Przypomnijmy, przed dwoma tygodniami w wywiadzie dla naszego serwisu minister przyznał, że jest zdecydowanym przeciwnikiem wariantu z referendum. Jego zdaniem taki zapis „zabije całą reformę”.

Mimo to minister nie kryje zadowolenia z efektów czwartkowego posiedzenia komitetu. - Jest to powód mojej wielkiej satysfakcji, że projekt, który ja traktuję priorytetowo, został w uzgodnionym na dotychczasowych etapach legislacji kształcie, przyjęty i rekomendowany do przedstawienia Radzie Ministrów. Mamy szansę na uzdrowienie systemu gospodarki odpadami w Polsce – a ten projekt i przedstawione do wyboru rozwiązania są dla tego procesu kluczowe - stwierdził.

Wspomniana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wraz z nową ustawą o odpadach to dwa najważniejsze elementy reformy systemu gospodarki odpadami komunalnymi, nad którymi od kilku lat pracuje polski rząd.

Obecne przepisy w tym zakresie utrudniają spełnienie przez Polskę wymogów w zakresie redukcji odpadów trafiających na wysypiska. W traktacie akcesyjnym Polska zobowiązała się do etapowego zmniejszenia ilości odpadów składowanych. Przyjęto, że w 2010 r. masa odpadów składowanych będzie nie większa niż 75 proc., a w 2013 r. – nie większa niż 50 proc. masy odpadów składowanych w 1995 r.

Tymczasem obecnie ponad 86 proc. odpadów trafia na składowiska (GUS w 2009 r.), w tym aż 95 proc. nie jest w jakikolwiek sposób przetwarzanych przed składowaniem, co jest prawie dwukrotnie powyżej średniej europejskiej (w UE średnio 47 proc.). W efekcie od 16 lipca Komisja Europejska nalicza Polsce karę, która każdego dnia powiększa się o 40 tys. euro. Zostanie ona umorzona jeśli Polska udowodni, że wdraża program, który przynosi efekty.

Źródło: PAP

« powrót