reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Czysta sprawa


07 września 2010

Sejmowi eksperci opowiadają się za zmianami w przepisach o dofinansowaniu przydomowych oczyszczalni ścieków. Propozycje w tej sprawie należy ocenić pozytywnie – podkreślają.

O projekcie w tej sprawie pisaliśmy już w czerwcu. Pół roku po likwidacji gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska posłowie PO postanowili przywrócić samorządom możliwość dofinansowania mieszkańcom, wspólnotom mieszkaniowym i przedsiębiorcom budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, montażu kolektorów słonecznych i pomp ciepła, usuwania odpadów azbestowych oraz termomodernizacji budynków.

W lipcu dokumentem zajęły się na wspólnym posiedzeniu komisje samorządu terytorialnego i ochrony środowiska. W międzyczasie projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska zaopiniowało także Biuro Analiz Sejmowych.

W specjalnej ekspertyzie Mirosław Gwiazdowicz specjalista ds. systemu gospodarczego i Adam Karczmarek ekspert ds. legislacji podkreślili, że propozycja posłów jest „rozwiązaniem korzystnym z punktu widzenia realizacji celów polityki ekologicznej”.

Jak podkreślono, dotacje na inwestycje ekologiczne były do 1 stycznia 2010 ważnym narzędziem polityki samorządów. Z drugiej strony, możliwość otrzymania finansowego wsparcia ze środków publicznych była niejednokrotnie bodźcem inicjującym tego rodzaju przedsięwzięcia. W praktyce, zniesienie możliwości uzyskania dotacji spowodowało, że wiele przygotowywanych do realizacji projektów zostało wstrzymanych.

Zdaniem ekspertów, propozycja w której m.in. udzielenie dotacji będzie następowało na podstawie umowy zawieranej przez gminę lub powiat ze wskazanym w przepisach podmiotami, a procedurę ubiegania się o dotację będzie ustalał organ stanowiący nie budzi zastrzeżeń od strony formalnej. Projekt wymaga jednak dalszych prac polegających na doprecyzowaniu granicy pomiędzy stosowaniem nowych przepisów ustawy – Prawo ochrony środowiska, a ustawą o finansach publicznych.

Źródło: PAP

« powrót