reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Śmieci wciąż w lesie


31 sierpnia 2010

Samorządowcy nie godzą się na propozycje ministerstwa środowiska w sprawie gospodarki odpadami. Funkcjonowanie obok siebie dwóch systemów jest nieracjonalne - podkreślają

- Nie możemy pozytywnie zaopiniować tego dokumentu – mówił o przedstawionym projekcie na środowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu prezydent Katowic Piotr Uszok. Jak podkreślił, propozycja resortu środowiska narusza ubiegłoroczne uzgodnienia z samorządowcami.

W sporze chodzi o zasady gospodarki odpadami. Ministerstwo zrezygnowało z ustawowego zapisu o przekazaniu gminom odpadów i zdecydowało się pozostawić samorządom wolną rękę w sprawie wyboru systemu gospodarki śmieciowej na swoim terenie.

Zgodnie z założeniami do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku rada gminy będzie mogła decydować o przejęciu wszystkich lub części obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie odbierania odpadów komunalnych, bez konieczności przeprowadzania referendum. Gminy, które tego nie zrobią, funkcjonowałyby na dotychczasowych zasadach.

Według propozycji rządu wybór firmy, która obierałaby opady od mieszkańców miałby się odbywać w drodze przetargu. Samorząd miałyby jednak zarezerwowaną możliwość przekazania, w trybie bezprzetargowym, tych obowiązków własnym jednostkom organizacyjnym.

Samorządowcy w stanowisku przedstawionym na posiedzeniu Komisji Wspólnej, zwrócili uwagę, że projekt nie realizuje ich postulatu bezwarunkowego przejęcia władztwa nad odpadami komunalnymi przez gminy.

- Równoległe istnienie obok siebie dwóch systemów gospodarki odpadami jest nieracjonalne – podkreślał prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Zdaniem strony samorządowej, dokument nie zawiera także analizy skutków finansowych wdrożenia rozwiązań zaproponowanych przez ministerstwo środowiska. Przedstawiciele administracji lokalnej zażądali od rządu przedstawienia wpływu na finanse publiczne zarówno koncepcji rządowej, jak i systemu obowiązującego powszechnie w krajach UE – z pełnym władztwem gmin nad odpadami.

W konkluzji stanowiska, strona samorządowa domaga się „jak najszybszego usunięcia wskazanego braku formalnego i procedowania nad projektem bez dalszej zwłoki”.

Źródło: PAP

« powrót