reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Obywatel do premiera


24 sierpnia 2010

Strategii polityki w ochronie środowiska nadal nie wyznacza konstytucyjny minister środowiska - pisze w liście otwartym do premiera Zdzisław Smolak. Oto treść listu:

Moje wielokrotnie przesyłane skargi na zaniechania w przeprowadzeniu euro-programu naprawczego dla polskiej gospodarki odpadami komunalnymi były rozpatrywane już przez Departament Skarg i Listów KPRM od 2006 r. Otrzymywałem kilkukrotnie pisma w których przewijało się identyczne co do przecinka zdanie o tym, że "należy jednak zauważyć, że zarówno resort środowiska, jak i pozostałe resorty dokładają wszelkich starań, by nie dopuścić do sytuacji nałożenia sankcji na Polskę. Podkreślenia wymaga fakt, że sankcje wobec państw członkowskich za nieprzestrzeganie prawa ochrony środowiska, w tym kary pieniężne, są stosowane w ostateczności".

Ponieważ mimo tych deklaracji miałem przekonanie o tym, że trwa groźny dla polskiej racji stanu impas w pracach nad implementacją unijnych zasad organizacji, logistyki i finansowania dla polskiej gospodarki odpadami komunalnymi - skierowałem do Pana Panie Premierze - na łamach Serwisu Samorządowego PAP "list otwarty" w tej sprawie, który kończył się słowami: "W imieniu wszystkich tych co od lat słusznie ostrzegali przed skutkami zaniechań w reformowaniu tej dziedziny municypalnej - ufam, że podejmie Pan decyzje, które wykażą wolę wdrażania programu naprawczego co może być decydujące dla uniknięcia unijnych sankcji finansowych".

Minęło 10 miesięcy i opinia publiczna dowiedziała się z miesięcznym opóźnieniem z relacji prasowych (klik) o tym że od 16 lipca br. polski budżet jest codziennie zubożany o kwotę 40 tys. euro kar naliczanych dla Unii Europejskiej za brak ograniczenia deponowania odpadów na składowiskach. Na koniec roku suma wyniesie już 6,7 mln euro…

Miesiąc przed naliczaniem kar - jeden z ministrów odpowiadał w interpelacji: „Należy jednak zauważyć, że zarówno resort środowiska, jak i pozostałe resorty dokładają wszelkich starań, by nie dopuścić do sytuacji nałożenia sankcji na Polskę. Podkreślenia wymaga także fakt, że sankcje wobec państw członkowskich za nieprzestrzeganie prawa ochrony środowiska, w tym kary pieniężne, są stosowane w ostateczności. Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy wszystkie etapy działań zapobiegawczych kończą się niepowodzeniem".

2 sierpnia br. (a więc wtedy gdy kary unijne za bioodpady wynosiły już 2 880 000 zł) ważna osoba w Pańskiej administracji pouczała publicznie konstytucyjnego ministra środowiska: „jesteśmy nawet lepsi od państw unijnych, (…)„proponowane przez rząd zmiany w systemie gospodarki odpadami komunalnymi mogą zagrozić konkurencji na rynku śmieci”.

Wobec dotychczasowego "zbywania" mnie przez Pańskich urzędników - interesuje mnie w takim razie to - co Pan Panie Premierze może zrobić dla polskiej racji stanu - bo z treści kolejnych "Założeń" do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (które to "założenia" mnożą się jak króliki) wynika, że strategii polityki w ochronie środowiska nadal nie wyznacza konstytucyjny minister środowiska...


Zdzisław Smolak – społeczny rzecznik integracji europejskiej polskiego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

Źródło: PAP

« powrót