reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

A co Tobie przeszkadza być ekologicznym?


23 sierpnia 2010

A co Tobie przeszkadza być ekologicznym?

Czas i pieniądz – to najczęstsze wymówki tych, których nie interesuje utylizacja odpadów. Rozprawiamy się z ekosceptycznymi mitami, pod lupę biorąc recykling wkładów do drukarek.

„Recykling? To nie dla mnie!” – ile razy te słowa przemknęły Ci przez myśl, gdy przechodziłeś koło kontenerów do segregacji odpadów lub oglądałeś proekologiczny program w telewizji? Zapomnij o tym. Wszelkie ograniczenia związane z recyklingiem istnieją głównie w naszych głowach. Przyjrzyjmy im się przez pryzmat utylizacji wkładów do drukarek – w końcu co roku Polacy zużywają ich aż 15 milionów!

Mit pierwszy
Ekologia zabiera czas i pieniądze

Argument, że w ekologię trzeba inwestować własne pieniądze, można włożyć między bajki. Pusty kartridż wystarczy odnieść do sklepu i wrzucić do specjalnego pojemnika lub wysłać w bezpłatnej kopercie. Taką zbiórką tuszów i tonerów zajmuje się należąca do Grupy Black Point, spółka Eco Service. Firma rozdała już w tym roku aż 800 tysięcy kopert na puste atramenty. – Koperty są dostępne w elektromarketach Saturn, Media Markt, sklepach Vobis i Komputronik. Znaleźć je można także w każdym opakowaniu kartridży atramentowych marki Black Point - mówi Sławomir Kuczyński z firmy Eco Service. Nie tylko nie ponosimy z tego tytułu żadnych kosztów, ale i nie musimy poświęcać na to specjalnie czasu – sklep i tak trzeba odwiedzić, by uzupełnić braki w zaopatrzeniu drukarki.

Mit drugi
Ekologia kosztem jakości

Niektórzy nieufnie odnoszą się do produktów wytworzonych przy wykorzystaniu materiałów odzyskanych w procesie recyklingu. Niepotrzebnie. Jakością nie odbiegają one od standardów wyznaczanych przez oryginalne materiały eksploatacyjne. Oszczędności zaczynają się już na etapie produkcji – recykling znacznie zmniejsza zużycie energii i zasobów naturalnych (do produkcji nowego kartridża laserowego zużywa się aż 3, 5 litra oleju). Dzięki powtórnemu wykorzystaniu niektórych elementów, ekologiczne kartridże są nawet o połowę tańsze niż materiały wytworzone od podstaw.

Mit trzeci
Na efekty trzeba poczekać

Niecierpliwość nie musi być wrogiem ekologii. To nieprawda, że efekty proekologicznych działań będą mogły obserwować dopiero nasze prawnuki. Pozytywne skutki odczujemy w portfelu (patrz wyżej), ale nie tylko. Korzystając z kopert firmy Eco Service, pomagamy potrzebującym dzieciom w ramach akcji organizowanej wspólnie z UNICEF. Jeden pusty kartridż to złotówka przeznaczone na wsparcie projektów prowadzonych przez organizację w krajach rozwijających się.