reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Bilans pod koszem


05 sierpnia 2010

Z wyliczeń ministerstwa, przygotowanych na potrzeby nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wynika, że przeciętna gmina (15,2 tys. mieszkańców) zarobi rocznie z tytułu opłat śmieciowych ponad 2,6 mln zł. Z samych tylko opłat wnoszonych przez wszystkie gospodarstwa domowe roczny przychód ma wynieść ponad 1,8 mln zł. Oznacza to, że średnia miesięczna opłata ponoszona przez jedną osobę wyniesie 10 zł.

Przyjmując, że przeciętne gospodarstwo domowe składa się z trzech osób, miesięczna opłata za wywóz śmieci wyniesie średnio 30 zł. Tymczasem, jak wylicza ministerstwo, przy obecnie funkcjonującym systemie opłata za odbieranie odpadów komunalnych jest dwukrotnie wyższa. Za jeden pojemnik 120 l trzeba zapłacić średnio 30 zł. Trzyosobowa rodzina wytwarza miesięcznie ok. 240 l odpadów komunalnych zmieszanych, co łącznie daje kwotę 60 zł miesięcznie i 720 zł rocznie.

Na poparcie swoich obliczeń resort przytacza przykłady z kilkunastu gmin (m.in. Legionowa, Sochaczewa, Pszczyny, Mińska Mazowieckiego), w których mieszkańcy w drodze referendum opowiedzieli się za przejęciem przez gminę odpowiedzialności w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi.

Zdaniem ministerstwa nowy system, w którym gminy będą właścicielami odpadów, w mniejszym stopniu będzie obciążał budżet mieszkańców, a tym samym będzie stwarzał gminom możliwości do jego realizacji.

Źródło: PAP

« powrót