reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Raport NIK o gospodarce odpadowej w gminach


06 lipca 2010

Celem kontroli była ocena działań m.in. gmin w zakresie gospodarki odpadowej, a w szczególności podjętych działań dla realizacji ustawowych zadań własnych, dotyczących: objęcia mieszkańców zorganizowaną zbiórką odpadów komunalnych, rozwijania systemu ich selektywnej zbiórki, a także ograniczenia deponowania na składowiskach odpadów biodegradowalnych. Celem była również ocena w jakim stopniu działania dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi, zapewnią realizację zobowiązań w zakresie dostosowania organizacji gospodarki tymi odpadami w naszym kraju do standardów Unii Europejskiej.

W świetle zapowiadanej przez Ministra Środowiska „odpadowej rewolucji” nietrudno domyślić się, że raport nie wygląda optymistycznie. Konkluzja jaka nasuwa się po przeczytaniu raportu jest taka, iż czas jaki otrzymała Polska na dostosowanie się do standardów unijnych został, mówiąc krótko – zmarnowany.

Najwyższa Izba Kontroli ocenia stan gospodarki odpadami komunalnymi w skontrolowanych gminach na zły. Cytując wspomniany raport „ponad 70% gmin nie objęto mieszkańców zorganizowaną zbiórką wszystkich odpadów komunalnych, mimo że - według Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2010 - nastąpić to miało najdalej do końca 2007 r.”

Ponadto wykazano szereg nieprawidłowości w skontrolowanych samorządach lokalnych, które obejmowały m.in. nieterminową i niepełną realizację ustawowych obowiązków, dotyczących tworzenia i wdrażania rozwiązań, w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi. Oprócz tego uchybienia wykazano m.in. na polu wywiązywania się przez gminy, z obowiązku udostępniania powszechnie informacji na temat punktów nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zdaniem NIK doprowadziło to do gromadzenia takich odpadów m.in. na nielegalnych składowiskach (których obecność została stwierdzona w znakomitej większości kontrolowanych obszarów), a także do umieszczania przez mieszkańców tych odpadów łącznie z innymi odpadami komunalnymi.


Źródło: Pełen tekst raportu znaleźć można TUTAJ.


Autor: a.b.
« powrót