reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

*Zielone Flagi* trafią do ekologicznych szkół


28 maja 2010

170 polskich szkół ubiega się o przyznanie międzynarodowego certyfikatu "Zielona Flaga", świadczącego o zaangażowaniu szkoły w działania proekologiczne i aktywizacji lokalnych społeczności. Najlepsze szkoły zostaną wyłonione 28 maja podczas konferencji na Politechnice Warszawskiej.

To światowe wyróżnienie w Polsce przyznaje Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, w ramach prowadzonego przez nią programu "Szkoły dla Ekorozwoju".

"170 to rekordowa liczba zgłoszeń w historii organizowania konkursu w Polsce. Do tej pory, w trzech edycjach programu, przyznaliśmy 25 +Zielonych Flag+" - informuje koordynator programu "Szkoły dla Ekorozwoju" Małgorzata Łuszczek.

Jak wyjaśnia przedstawicielka organizatorów Katarzyna Triantafelo, certyfikat "Zielona Flaga" jest nadawany szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools. Program jest realizowany od 1994 roku, a uczestniczy w nim 15 tys. szkół z 49 krajów Europy, Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii.

"Zieloną Flagę" otrzymało do tej pory prawie 4,5 tys. szkół na całym świecie.

Za wyróżnieniem szkoły "Zieloną Flagą" stoją konkretne działania. "Szkoła, aby otrzymać certyfikat, wprowadza ekologiczne rozwiązania, np. instaluje perlatory w celu zmniejszenia zużycia wody, montuje termoregulatory oraz wymienia oświetlenie na energooszczędne. Na podkreślenie zasługuje wspólne zaangażowanie uczniów i nauczycieli w projekt. Szkoły te, to ambasadorzy dobrych rozwiązań ekologicznych" - podkreśla Agnieszka Bielska z Ministerstwa Środowiska, członek kapituły programu decydującej o przyznaniu certyfikatu szkole.

"Zielone Flagi" zostaną wręczone podczas IX Ogólnopolskiej Konferencji Szkół dla Ekorozwoju 2010 w Warszawie. W trakcie spotkania odbędzie się również dyskusja na temat roli szkół w działaniach na rzecz zmniejszenia emisji CO2, zostaną też przedstawione polskie i światowe szkoły z certyfikatem "Zielonej Flagi".

Jak zapowiada Katarzyna Triantafelo, wśród zaproszonych gości znajdzie się m.in. dyrektor rolniczego gimnazjum "Laberthonniere" z Burkina Faso, który opowie o stworzonej przez niego gimnazjum. Znacznie różni się ono od znanych powszechnie szkół. Uczniowie oprócz standardowych lekcji języka francuskiego, matematyki czy chemii, zdobywają praktyczną wiedzę na temat technik uprawy roślin i hodowli zwierząt. W tym celu przy szkole wybudowano chlewnię i owczarnię.

"Szkoła w Burkina Faso to coś więcej niż tylko szkoła - jej rolą jest nie tylko edukacja młodzieży, ale także aktywizacja społeczności lokalnych oraz wychowanie młodego pokolenia, które przyczyni się do rozwoju społeczno-gospodarczego kraju" - wyjaśnia Triantafelo.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: minister środowiska - Andrzej Kraszewski, minister edukacji narodowej - Katarzyna Hall, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Jan Rączka, prezydent Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz mazowiecki kurator oświaty - Karol Semik.

źródło: PAP - Nauka w Polsce