reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Za dwa tygodnie śmieci mogą zalać powodzian


27 maja 2010

Woda zaczyna powoli opadać. Odsłania muł i tony śmieci. Alfreda i Józef Ciecińscy z Kwiatkowic cieszą się, że tym razem woda nie wyrządziła im takich szkód, jak 13 lat temu. Wiedzą jednak, że walka z powodzią jeszcze potrwa.

- Wtedy musieliśmy wyrzucić drzwi, podłogi, tynki i meble - wspomina pani Alfreda. - Teraz nie było tak źle, ale wciąż mamy wodę w piwnicy. Możliwe, że będziemy musieli zbijać część tynków. Dom osiada.
W gminach Prochowice i Ścinawa zaczyna się szacowanie strat i ogląd zniszczeń. Rusza wielkie sprzątanie.

- Na terenach gminnych zajmuje się tym Zakład Gospodarki Komunalnej, a na prywatnych posesjach ludzie będą sprzątać sami - mówi Jan Przybylski, sekretarz gminy Ścinawa.

Odpady należy wywieźć na składowiska. Za tonę śmieci trzeba będzie zapłacić ok. 230 zł. W urzędzie wojewódzkim usłyszeliśmy, że to zadanie należy do gmin. Te na razie nie wiedzą, czy pomogą mieszkańcom. - Ścinawa jest biedną gminą - przypomina Jan Przybylski.

Burmistrz Prochowic podkreśla, że gmina szykowała się na większą wodę. - Ten stan chyba ogarniemy. Powiat legnicki obiecał pomoc - dodaje Halina Kołodziejska.

Starostwo w Lubinie również nie wyklucza wsparcia. Dziś na sesji rada uchwali zmiany w budżecie, w tym zapis o rezerwie celowej w wysokości 100 tys. zł na obronę i usuwanie skutków powodzi.

Kwestia zapłaty za przywiezione na składowisko odpady to jednak nie koniec kłopotów.

- Istnieje poważne zagrożenie, że 12 czerwca składowiska nie przyjmą ani kilograma odpadów - mówi Jerzy Kucharski, kierownik składowiska w Białej w gminie Chojnów. - Do 12 czerwca każde wysypisko musi mieć aktualne, dostosowane do wymogów unijnych zezwolenia. Większość jeszcze ich nie ma. Jeśli parlament nie wprowadzi specustawy, za dwa tygodnie możemy mieć problem.

Dlaczego urzędy marszałkowskie nie nadążają z wydawaniem pozwoleń? - Bo do każdego zezwolenia musi być sporządzona opinia środowiskowa i dokumentacja, a to niełatwe - odpowiada poseł PiS Piotr Cybulski. - Sygnalizowaliśmy to rządowi i zabiegaliśmy o przedłużenie obwiązywania starych przepisów. Bezskutecznie.

Sejmowa komisja zaalarmuje
Na 9-11 czerwca zwołano nadzwyczajne posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Zajmie się ona sprawą opłat i zezwoleń.

- Temat zaskoczył rządzących. Będziemy proponować przyspieszony proces legislacyjny. Teraz sytuacja prowadzi do zalegalizowania dzikich wysypisk - mówi Cybulski.

źródło: Polska Gazeta Wrocławska