reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Niebezpieczne śmieci w Kościerzynie


19 maja 2010

Władze gminy Kościerzyna chcą walczyć z tymi, którzy tworzą nielegalne wysypiska.

Porzucone śmieci w lasach, na łąkach, przystankach autobusowych, a także na środku drogi. Tak wygląda krajobraz w niektórych miejscowościach gminy Kościerzyna. Jej władze zapowiadają, że nie będzie litości dla tych, którzy łamią prawo, a mandaty karne będą na porządku dziennym.

- Staramy się dbać o czystość naszych terenów, dlatego organizujemy m.in. tzw. wystawki, gdzie można bezpłatnie oddawać odpady wielkogabarytowe - informuje Tomasz Nadolny, zastępca wójta gminy Kościerzyna. - Ostatnio taką akcję przeprowadziliśmy w lipcu 2009 roku. Mieszkańcy bezpłatnie mogli oddać zużyty i niepotrzebny sprzęt.

Osoby, które na co dzień zajmują się ochroną środowiska, nie mają złudzeń co do intencji ludzi decydujących się na nielegalne wysypiska.- Każdemu przypadkowi, który prowadzi do zanieczyszczania, towarzyszy jakaś kalkulacja - stwierdza Jan Zaborowski, prezes Kaszubskiego Forum Ekologicznego.

- Związana jest ona z uniknięciem kosztów utylizacji odpadów. Przypadki, które obserwujemy, świadczą, że zanieczyszczeń dopuszczają się niestety goście przebywający na terenie Kaszub. Konieczne jest zatem podjęcie zdecydowanych działań przeciwstawiających się narastającej fali zanieczyszczania lasów, poboczy dróg, terenów dorzeczy oraz brzegów jezior.

Każdy członek Kaszubskiego Forum Ekologicznego w ramach uprawnień statutowych będzie zobowiązany do reakcji na przypadki zanieczyszczania i zaśmiecania naszego środowiska. Przedstawiciele gminy podkreślają, że walka z osobami, które tworzą nielegalne wysypiska, może przynieść większe efekty, gdy zwykli mieszkańcy również się włączą w takie akcje.
- Spotkaliśmy się z sołtysami i podjęliśmy decyzję, że będziemy zdecydowanie walczyć z tym zjawiskiem - dodaje Nadolny. - Prosimy mieszkańców i letników o zgłaszanie do Straży Gminnej, policji i Straży Leśnej wszelkich informacji o sytuacjach związanych z tym procederem. Zadbajmy wspólnie, aby naszej gminy nie zaśmiecano.

Nawet 500 złotych kary za zaśmiecanie

Krzysztof Lisakowski, komendant Straży minnej gminy Kościerzyna.
- Do tej pory przeprowadzi-liśmy około 1500 kontroli i nałożyliśmy około 300 mandatów za zaśmiecanie i brak pojemników. W ostatnim czasie nielegalne zrzuty śmieci są coraz częstsze i bardziej bezczelne, tak jak np. w Nowej Wsi, gdzie na gminną drogę wysypano kilka ton elementów betonowych. Mogę powiedzieć, że najtrudniejsza sytuacja jest na terenach letniskowych. Najwięcej śmieci pojawia się tam po weekendach. Przypomnę tylko, że mandat karny za zaśmiecanie wynosi do 500 zł.

źródło: Polska Dziennik Bałtycki