reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Zakorkowane śmieci


19 maja 2010

Związek Miast Polskich po raz kolejny wyraził niepokój o losy tzw. ustawy śmieciowej, która utknęła na etapie założeń w ministerstwie gospodarki.

Szefowie miast podzielili się swoimi obawami podczas ostatniego posiedzenia Związku Miast Polskich, który odbył się w Sochaczewie.

Samorządowcy dziwili się, że mimo wsparcia ich postulatów przez Krajową Izbę Gospodarki Odpadami oraz środowisk naukowych wciąż toczą się tylko dyskusje, a projektu jak nie było, tak nie ma.

Szefowie miast najbardziej obawiają się przerzucenia przez rząd odpowiedzialności za nieosiągnięcie norm unijnych na gminy. Podkreślano przy tym, że czekając na nową ustawę, nikt nie porządkuje obecnego systemu, np. w kwestii cen, które nie zawierają kosztów rekultywacji wysypiska.

W podjętym stanowisku ZMP zaapelował do rządu o przyspieszenia prac nad ustawą o odpadach. Zdaniem Związku, nieosiągnięcie norm unijnych nie wynika z nieprzygotowania samorządów, ale braku odpowiednich regulacji prawnych.

Tymczasem ministerstwo środowiska poinformowało, że jeszcze w maju pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów trafią założenia do projektu ustawy o odpadach, a także projekt założeń do zmiany ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

Czasu jest coraz mniej. Polska zobowiązała się dostosować nasze prawo w zakresie gospodarki odpadami do prawa unijnego oraz do etapowego zmniejszenia ilości odpadów składowanych. Przyjęto, że w 2010 r. masa odpadów składowanych będzie nie większa niż 75 proc., a w 2013 r. – nie większa niż 50 proc. masy odpadów składowanych w 1995 r.

Wciąż jednak na składowiska trafia ponad 90 proc. odpadów ze strumienia ogółu odpadów komunalnych.

źródło: Serwis Samorządowy PAP