reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Opolanie nie zbierają odpadów, ale są kreatywni


18 maja 2010

Zaledwie w jednej trzeciej mieszkań zaopatrzonych w brązowe pojemniki opolanie segregują bioodpady. Pozostali albo mają zbiórkę w nosie, albo wykorzystują pojemniki do innych celów, np. do robienia prania.

Bioodpady, czyli odpady biodegradowalne, to odpady z naszych ogrodów i kuchni (m.in. obierki, resztki warzyw, owoców i pieczywa, fusy po kawie i herbacie, skorupki jaj itp.). Aktualnie małe brązowe pojemniki znajdują się już w mieszkaniach opolan na Malince, Chabrach i os. Armii Krajowej. Od maja w zbiórce uczestniczy również ponad 3 tys. osób z Zaodrza.

- Łącznie w maju rozdaliśmy ponad 3 tys. małych brązowych kubełków, z czego ponad 2 tys. na os. Dambonia - mówi Tomasz Groszek z firmy Remondis.

Sęk w tym, że dotychczasowa zbiórka pokazała, że bioodpady segreguje zaledwie 30 procent rodzin.

- Pozostali albo nie włączyli się do zbiórki, albo wykorzystują te pojemniki w inny sposób. Podejrzewamy, że na przykład robią w nich pranie albo trzymają proszek - dodaje Groszek.

Dzieje się tak, chociaż klatki zostały oklejone informacjami na temat zbiórki, a ponadto informacja o tym, do czego służy pojemnik, znajduje się na każdym z nich. Mieszkańcy mają w nich gromadzić bioodpady, które następnie powinni wyrzucać do dużych, 240-litrowych kubłów ustawionych pod blokami.

Opole, podobnie jak inne miasta w Polsce, musi zebrać narzuconą przez Unię Europejską ilość odpadów, tak by mogły być one wykorzystywane np. jako kompost albo paliwo alternatywne. W naszym mieście po roku 2010 na wysypisko nie może więc trafiać więcej niż 15 tys. ton takich odpadów. W praktyce oznacza to, że rocznie musimy odzyskać przynajmniej 5 tys. ton śmieci. Przyjęte przez radę miasta w grudniu ubiegłego roku przepisy nakazują mieszkańcom i opolskim firmom segregację bioodpadów do specjalnych pojemników.

źródło: Gazeta Wyborcza