reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Największy konkurs ekologiczny dla szkół rozstrzygnięty!


11 maja 2010

Program edukacyjny ElektroEko dla szkół Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE  jest największą inicjatywą tego typu w Polsce. Trzy lata temu, gdy ruszała pierwsza edycja programu, o elektrośmieciach nie wiedział prawie nikt, nikt też nie edukował społeczeństwa na ten temat. Pionierski program ElektroEko okazał się niezwykle potrzebny – edukuje w temacie wciąż mało znanym Polakom – prawidłowego gospodarowania elektrośmieciami. W tegoroczną edycję zaangażowało się aż 5000 szkół podstawowych z całej Polski. Wielkim sukcesem okazał się również nowy konkurs Świat bez elektrośmieci, do którego zgłosiły się aż 334 szkoły.

Każdy uczeń już to wie!

Choć problem dość regularnie nagłaśniają media, ekologiczna świadomość Polaków wciąż jest niewystarczająca. Świadczą o tym bardzo słabe poziomy zbiórki – w przeliczeniu na mieszkańca Polski - niestety najniższe w całej Unii Europejskiej. Jak pokazują badania MillwardBrown, przeprowadzone na zlecenie ElektroEko, tylko 21% Polaków wie, jak prawidłowo można pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Jest to kolejny dowód na to, że wiedzę w zakresie zagrożeń związanych z niewłaściwym postępowaniem z elektrośmieciami należy pogłębiać wśród dorosłych i dzieci.

Więcej, lepiej dla świata bez elektrośmieci

III edycja programu edukacyjnego ElektroEko to przede wszystkim rekordowa liczba zgłoszeń szkół chętnych do realizacji projektu. W pierwszej edycji zgłosiło się 2500 szkół, do II edycji - blisko 3000, a w tegorocznej edycji było ich aż 5000! Edukacja w zakresie postępowania z elektrośmieciami objęła nie tylko dzieci, ale również ich rodziców
i nauczycieli. Przez 3 lata ElektroEko dotarło ze swoim przekazem do ponad 360 000 uczniów i prawie 700 000 rodziców.

Dodatkową atrakcją projektu jest konkurs na plakat, w którym mogły wziąć udział szkoły realizujące program edukacyjny w roku szkolnym 2009/2010. Szkoły rywalizowały o atrakcyjne nagrody w wysokości od 1000 zł do 5000 zł oraz upominki dla wszystkich uczniów. Konkurs jest również formą sprawdzenia wiedzy uczniów i nauczycieli na temat właściwego postępowania z ZSEE.
 
O wielkim zainteresowaniu konkursem Świat bez elektrośmieci  i jego ważnej roli w edukowaniu dzieci świadczy poziom nadesłanych prac. Konkurs właśnie został rozstrzygnięty. Jury miało spory problem z wytypowaniem wśród 334 plakatów 18 zwycięskich szkół. Cieszy nas przede wszystkim zrozumienie przez młode pokolenie zagrożeń, jakie niesie za sobą niewłaściwe postępowanie z ZSEE. Pomysłowość w przekazaniu idei osobnego składowania elektrośmieci w wyznaczonych do tego celu miejscach bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. Formy plastyczne zachwyciły! Były elementy kolaży, plakaty wykonane z użyciem włóczki, plasteliny, krepiny, modele trójwymiarowe. Po pierwsze liczył się przekaz i prosta do zapamiętania forma. Braliśmy też pod uwagę pomysłowość i estetykę – mówi Anna Podsiadło z ElektroEko, odpowiedzialna za projekt. – Wierzymy głęboko, że dzieci swoim dobrym postępowaniem i świeżo zdobytą wiedzą wpłyną na postawy rodziców  i rodzeństwa, swoich kolegów i w ten sposób edukacja będzie obejmować coraz szerszy krąg odbiorców. Wyniki konkursu

Elektroniczne pokolenie

Obecnie dzieci i młodzież, w znacznie większym stopniu niż poprzednie pokolenia, a nawet dorośli, korzystają ze sprzętów elektronicznych i elektrycznych, poczynając od telefonów komórkowych, komputerów, odtwarzaczy mp3, a kończąc na konsolach do gier, terminalach i informatorach w centrach handlowych czy sportowych, automatach do zakupu biletów, etc. Dzieci spędzają też znacznie więcej czasu w internecie, szukając wiedzy i rozrywki. Dobrze zatem, aby materiały edukacyjne miały charakter poglądowy i można było do nich wielokrotnie wracać – np. film czy gra. Możemy zatem mówić o elektronicznym pokoleniu, które świat sprzętu elektrycznego i elektronicznego traktuje, jak swoje środowisko naturalne. Dlatego też, planując edukację dzieci w zakresie postępowania z elektrośmieciami, ElektroEko, we współpracy z gronem ekspertów, przygotowało materiały w formie, która trafia do młodego odbiorcy – platformę edukacyjną www.szkolazsee.pl, film oraz grę edukacyjną Świat bez elektrośmieci. Jej głównym celem jest edukacja, zapewniająca dodatkowo element rywalizacji i dobrą zabawę – czyli to, co może przyciągnąć uwagę dzieci i zachęcić do postępowania w podobny sposób w realnym świecie.

Pięć złotych zasad postępowania z ZSEE
1.Nie wyrzucaj elektrośmieci (ZSEE)!
2.Oddawaj elektrośmieci (ZSEE) do punktu zbierania w Twojej gminie lub do sklepu, kupując nowy sprzęt!
3.Nie demontuj elektrośmieci (ZSEE) sam!
4.Nie chomikuj elektrośmieci (ZSEE)!
5.Oszczędzaj energię i surowce!

O programie edukacyjnym

Program edukacyjny w zakresie prawidłowego postępowania z elektrośmieciami to organizowany już od trzech lat projekt ogólnopolski - każdego roku do udziału zapraszane są wszystkie szkoły podstawowe w Polsce. Podstawówki, które wyraziły chęć realizacji projektu, otrzymują nieodpłatnie bogaty pakiet materiałów edukacyjnych. W jego skład wchodzą: film edukacyjny, podręczniki dla nauczycieli ze scenariuszami ciekawych zajęć lekcyjnych, gier i zabaw edukacyjnych dla uczniów oraz plakaty programowe i edukacyjne plany lekcji dla każdego ucznia. Twórcy programu pamiętali także o rodzicach - w specjalnie dla nich przygotowanej broszurze informują ich zarówno o programie, w którym uczestniczą ich dzieci, jak również o obowiązkach spoczywających na każdym z nas w świetle polskiego prawa.

W tym roku szkolnym dodatkowo została uruchomiona platforma edukacyjna www.szkolaZSEE.pl. Dzięki tej stronie zarówno dzieci i dorośli objęci programem, jak i ci, którzy nie mogli do niego przystąpić, mają możliwość edukacji na temat elektrośmieci

Wysiłki włożone w edukację młodego pokolenia wspierają patroni programu: Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Politechnika Warszawska.

źródło: informacja prasowa