reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Oddajemy zbyt mało elektrośmieci


11 maja 2010

Unia Europejska chce, aby każdy mieszkaniec rocznie oddawał średnio 4 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To ma pomóc chronić przyrodę, bo w elektrośmieciach są substancje szkodliwe dla środowiska. Niestety, mimo wysiłków urzędników z jaworznickiego magistratu o takim poziomie zbiórki można tylko marzyć.

W ubiegłym roku podczas dwóch akcji udało się zebrać tylko nieco ponad 11 ton zużytego sprzętu. To za mało. Jaworzno ma prawie 100 tysięcy mieszkańców, więc żeby spełniać unijne normy mieszkańcy powinni oddawać dużo więcej.

Żadnemu z zagłębiowskich miast nie udało się nawet zbliżyć do 4 kg, ale wszędzie było trochę lepiej. Najlepsze wyniki osiągnął Sosnowiec. Tutaj w ubiegłym roku zebrano ponad 300 ton odpadów.

- Z naszych obliczeń wynika, że aby na każdego mieszkańca przypadały te ustawowe 4 kg, to musielibyśmy zebrać rocznie aż 900 ton - mówi Wanda Orlińska, naczelniczka Wydziału Ochrony Środowiska UM w Sosnowcu.

W Dąbrowie Górniczej przez rok udało się zebrać 30 ton elektrośmieci. Miasto ma prawie 125 tysięcy mieszkańców, więc to też kropla w morzu.

- Zużyty sprzęt elektroniczny zbiera specjalnie do tego celu przystosowany samochód. Odpady są odbierane z ustalonych wcześniej miejsc zgodnie z harmonogramem - tłumaczy Lucyna Stępniewska z UM w Dąbrowie Górniczej.

Urzędnicy przypominają, że zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie można wyrzucać do zwykłego kontenera.

- Za takie zachowanie grożą poważne kary finansowe, nawet 5 tysięcy złotych - mówi Wanda Orlińska.

źródło: Polska Dziennik Zachodni