reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Osiedlowe sortownie zamiast śmietników lepsze od spalarni?


10 maja 2010

Zamiast spalarni w każdym osiedlu mogłaby powstać sortownia śmieci. Do takiego pomysłu przekonuje inż. Andrzej Bartoszkiewicz, który opracował system EKO AB.

Musimy poważnie zmniejszyć ilość odpadów, które trafiają na lokalne wysypiska i mamy na to niewiele czasu. Zgodnie z unijnymi przepisami, już od stycznia przyszłego roku można składować tylko 75 proc. odpadów komunalnych, ulegających biodegradacji. A teraz składujemy około 96 proc. Unia Europejska nie zamierza tego tolerować; za lekceważenie przepisów grożą nam drakońskie kary.

Odpady ulegające biodegradacji stanowią około 52 proc. śmieci komunalnych. Chodzi tu głównie o resztki kuchenne: fusy, skorupki, skórki po owocach, opakowania, resztki starego jedzenia. Unia Europejska zmierza w kierunku segregacji u źródła, czyli już w domach. To zadanie może też wykonać firma, która zajmuje się sortowaniem odpadów.

Ale u nas takie firmy po zabraniu ich z kubłów stają się właścicielem śmieci i bez sortowania składują je na wysypiskach, bo jest to dla nich tańsze rozwiązanie. Trudno zmienić ten stan rzeczy bez zmiany prawa. Niektóre gminy szukają wyjścia z sytuacji przez budowę spalarni.

Okazuje się jednak, że w Polsce wymyślono inny sposób na pozbycie się śmieci komunalnych, a tym samym uniknięcie kar unijnych.

- Jestem autorem systemu EKO AB, który nie wymaga budowy kontrowersyjnych spalarni. Polega na zastąpieniu osiedlowych altan śmieciowych specjalnymi pawilonami, w których zatrudnieni pracownicy odbierają od mieszkańców odpady i na miejscu je sortują. To pozwala na odzyskanie do 80 proc. odpadów komunalnych, a także stwarza nowe
miejsca pracy - mówi inżynier Andrzej Bartoszkiewicz.

Ze swoim pomysłem wynalazca stara się przebić do opinii publicznej oraz do władz samorządowych. Prototypowy pawilon EKO AB został już zbudowany w Bytomiu Odrzańskim siedem lat temu i nadal działa, ma go też płocka spółdzielnia mieszkaniowa. Ale do tej pory system na większą skalę nie został jeszcze zainstalowany w żadnym mieście.

źródło: Polska Dziennik Zachodni