reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Śmieci będą tańsze?


10 maja 2010

Mieszkańców województwa łódzkiego, podobnie jak całej Polski, czeka śmieciowa rewolucja. Za dwa lata zamiast w czynszu, będą płacić za wywóz śmieci miastu w formie dodatkowego podatku. Dla przeciętnej rodziny oznacza to niższe rachunki, a dla miast - gwarancję, że śmieci będą trafiać do sortowni i na wysypiska, nie do lasów.

- Takie rozwiązanie zlikwiduje problem dzikich wysypisk i zwiększy znacznie ilość odpadów posegregowanych - mówi Adam Wichliński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Łodzi.

Nad zmianą przepisów pracuje rząd, do końca maja mają być gotowe założenia do nowej ustawy, która ma wejść w życie od 2013 r. O ile zostanie uchwalona, a wszystko na to wskazuje, bo jest zgoda koalicji rządzącej, jak i opozycji. O co chodzi?

Teraz mieszkańcy domów wielorodzinnych płacą za wywóz śmieci w czynszu. Stawki w Łodzi wahają się od 6 do 14 zł miesięcznie, ale w Piotrkowie mieszkańcy spółdzielni płacą nawet 17 zł. W przypadku właścicieli domów jednorodzinnych opłaty są inne, bo sami podpisują umowy z firmami. W Łodzi za pojemnik posegregowanych śmieci firma nie może wziąć więcej niż 2 zł, a za nieposegregowane płaci się 30 - 200 zł w zależności od wielkości pojemnika. W Opocznie jest to 175 zł, w Tomaszowie Mazowieckim 117 zł za nieposegregowne i 90 zł za posegregowane. Maksymalne stawki narzuciły firmom gminy, by zachęcić mieszkańców do segregowania śmieci.

- Firm jest mnóstwo, ale nikt nie ma nad nimi kontroli i nie wiadomo, czy firma X, oferująca tanie usługi, wywozi śmieci do sortowni naszej albo firmy Remondis, czy lądują one w lesie - tłumaczy Wichliński.

O to też chodzi. Jeśli gminy przejmą odpady, zyskają możliwość kontroli. Założenie jest takie: gmina podzieli miasto na strefy i ogłosi przetarg na wywóz odpadów z każdej z nich. Kryterium będzie pewnie cena, ale stający do przetargu będzie musiał spełnić warunki: mieć odpowiedni sprzęt, ludzi, a także umowy z sortownią, co będzie gwarantować, że śmieci trafią tam, gdzie powinny.

- Duzi zyskają, mali zbankrutują - mówi właściciel małej firmy śmieciowej z Łodzi (prosi,by nie publikować nazwiska). - Pracuję uczciwie, a jestem tani, bo mam małe koszty.

Podatek śmieciowy oznacza, że wszyscy będą płacić tyle samo, więc nikomu nie będzie się opłacało podrzucać śmieci do publicznych koszy czy lasów. Skąd ta pewność? Choćby z podwarszawskiego Legionowa, gdzie reforma śmieciowa funkcjonuje dziękiminnemu referendum. Efekt? Mieszkańcy płacą 8,50 zł podatku miesięcznie, co przeciętnej rodzinie daje 10 zł oszczędności, zniknęły nielegalne wysypiska i śmieci prywatne w publicznych koszach.

Warto przypomnieć, że o takie rozwiązanie problemu śmieci upominały się na komisach wspólnych rządu i samorządu poprzednie władze Łodzi. Niczego nie wskórały z powodu - jak tłumaczył prezydent Jerzy Kropiwnicki - silnego lobby firm śmieciowych. Ale po zmianie ministra ochrony środowiska jest duża szansa na zmianę prawa.

źródło: Polska Gazeta Łódzka