reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Kraków pomoże mieszkańcom odkładać śmieci do lamusa


07 maja 2010

Ruszyła budowa lamusowni, czyli punktu, gdzie będzie można za darmo wyrzucić wszystko to, co nie mieści się w domowym koszu. Niebawem ruszą też akcje edukacyjne, bo krakowianie wciąż nie znają dobrze zasad segregacji odpadów.

Choć budowa lamusowni zaczęła się dopiero w czwartek, to na ten jeden dzień Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu umówił się z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania na ustawienie kontenerów, do których można było wrzucać niepotrzebne domowe sprzęty - aby sprawdzić, jak będzie funkcjonować lamusownia. W przyszłości ma być miejscem, gdzie każdy krakowianin będzie mógł się pozbyć za darmo wszystkiego, co nie mieści się w domowym koszu (np. telewizor) lub czego nie wolno tam wyrzucać (choćby stary akumulator). Przed wyrzuceniem do kontenera obsługa lamusowni będzie pomagać w odpowiednim posegregowaniu przywiezionych odpadów. Osobne pojemniki będą stworzone dla szkła białego i kolorowego, zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, papieru i tektury, dywanów, wykładzin, tworzyw sztucznych, cegły i gruzu, metali, opon, drewna, sprzętu AGD czy mebli. Będzie też specjalny szczelny kontener dla świetlówek, akumulatorów, baterii, olejów i farb, rozpuszczalników oraz przeterminowanych lekarstw.

Inwestycja powstaje obok siedziby MPO przy ul. Nowohuckiej. - Lamusownia wzorowana jest na tego typu obiektach działających w całej Europie Zachodniej. Będzie nas kosztować ok. 6,5 mln zł, z czego znaczną część pokryje dotacja funduszu norweskiego - informuje Jacek Bartlewicz, rzecznik ZIKiT. Według miejskich planów, takich lamusowni ma w najbliższych latach powstać w Krakowie co najmniej osiem. Inwestycja jest kosztowna, aby nie przeszkadzała okolicznym mieszkańcom i nie zanieczyściła środowiska. Budowa powinna zakończyć się jesienią tego roku.

W dniu rozpoczęcia budowy przy rozstawionych kontenerach przygotowano ekolekcje dla krakowskich uczniów. Bolączką Krakowa jest bowiem wciąż zbyt niska wiedza mieszkańców dotycząca segregacji śmieci. Ośmiu na dziesięciu krakowian, którzy chcą selekcjonować swoje odpady i podpisują odpowiednie umowy z firmami wywożącymi śmieci, robi to źle lub niedokładnie.

źródło: Gazeta Wyborcza