reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ktoś gra nieczysto


07 maja 2010

Wciąż nie wiadomo, czy odpady będą komunalne, czy prywatne. Resort środowiska pracuje nad kolejną wersją założeń do ustawy o odpadach i ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Spór samorządów z rządem o kształt nowych przepisów w tej sprawie trwa już od ponad roku. Do dziś nie udało się porozumieć w podstawowej kwestii, jaką jest własność nad odpadami komunalnymi. Tymczasem zbliża się termin, kiedy Bruksela wystawi Polsce rachunek za ten „bałagan”.

W traktacie akcesyjnym Polska zobowiązała się bowiem dostosować nasze prawo w zakresie gospodarki odpadami do prawa unijnego oraz do etapowego zmniejszenia ilości odpadów składowanych. Przyjęto, że w 2010 r. masa odpadów składowanych będzie nie większa niż 75 proc., a w 2013 r. – nie większa niż 50 proc. masy odpadów składowanych w 1995 r. Niestety, obecnie na składowiska trafia ponad 90 proc. odpadów ze strumienia ogółu odpadów komunalnych.

Aktualnie rzeczywistą władzę nad odpadami mają prywatni przedsiębiorcy, którzy odbierają śmieci od właścicieli nieruchomości. Problem w tym, że pomimo składanych deklaracji, firmy te nie są zainteresowane budową nowych instalacji do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów komunalnych. Wolą wywozić śmieci jak najtańszym kosztem na najbliższe wysypiska.

Zdaniem Tadeusza Wrony, byłego prezydenta Częstochowy i doradcy zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, stanowi to bezpośrednią przyczynę niewywiązywania się Polski z zobowiązań wobec UE.

Jego zdaniem jedynym rozwiązaniem zapewniającym kontrolę gmin nad kierowaniem odpadów komunalnych do miejsc ich odzysku i unieszkodliwiania, jest przejęcie od właściciela nieruchomości obowiązku pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych.

Na początku 2009 r. wydawało się, że rząd popiera takie rozwiązanie. W marcu, wspólnie ze stroną samorządową KWRiST przyjęto, korzystne dla JST „Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o odpadach, ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw”.

Niestety, kilka miesięcy później, wbrew wcześniejszym uzgodnieniom, resort środowiska przygotował projekt założeń, w którym nie było mowy o przekazaniu gminom pełnego władztwa nad odpadami komunalnymi, a jedynie o konieczności dalszego wzmocnienia roli samorządów. Zaskoczeni samorządowcy skrytykowali ten projekt.

Dziś gminy czekają na nowe założenia i realizację zapowiedzi Andrzeja Kraszewskiego, który po objęciu funkcji ministra środowiska wypowiedział "wojnę szarej strefie w dziedzinie innych odpadów aniżeli komunalne".

O burzliwych losach prac nad założeniami do projektu ustawy o odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach można przeczytać w specjalnym opracowaniu Unii Metropolii Polskich (do przeczytania tutaj).