reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Podsumowanie w Gdańsku


04 maja 2010

Już ponad miesiąc trwa w Gdańsku wdrażanie na kilku osiedlach tzw. dualnego systemu segregacji odpadów komunalnych. W kilku dzielnicach domowe śmieci zaczęto dzielić na dwa rodzaje: czyste mokre i suche.

Wprowadzenie tej metody ma ma celu ochronę naturalnego środowiska, ale też interesu samych mieszkańców. Selekcja domowych resztek ma sprawiać, by jak najwięcej - zamiast na wysypisko - trafiało ich do przerobu i było wykorzystywane powtórnie. Niebagatelne znaczenie mają też oszczędności finansowe, które osiągną mieszkańcy.

- To naprawdę się opłaci - przekonuje Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Za przyjęcie odpadów czystych mokrych na wysypisko w Gdańsku Szadółkach firma wywozowa płaci 99 złotych za tonę. Za zmieszane stawka ta wynosi aż 253 złote.

Wielu mieszkańców gdańskiej Osowej nie wie, jak postępować np. ze szkłem, papierem. Teoretycznie te odpady powinny być zaliczone do suchych. Jest to jednak surowiec wtórny - argumentuje Marcin Majerowski, przewodniczący Rady Osiedla Osowa. - Powinniśmy więc wrzucać je do specjalnych pojemników, ale miasto postawiło ich u nas za mało.

Ilość domowych pozostałości, nadających się do kompostowania, a trafiających do przerobu, nie jest zbyt wielka.

- Odpady czyste mokre trafiają do nas od 12 kwietnia i przywożone są regularnie - mówi Anna Mańkowska z Działu Promocji Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach. - Stopień ich zanieczyszczenia jest niewielki, nadają się do kompostowania. Dotychczas, przywieziono ponad 27 ton odpadów czystych mokrych pochodzących z dualnego systemu ich zbiórki

Wprowadzenie dualnego systemu segregacji odpadów na dwa rodzaje, stało się w Gdańsku możliwe, dzięki znacznemu unijnemu wsparciu, jakie miasto zdobyło na lepsze postępowanie ze śmieciami na swoim terenie, w tym na unowocześnienie ich wysypiska znajdującego się w Gdańsku Szadółkach. Do tej pory, dzięki dotacjom z UE, urządzono tam nową kwaterę na magazynowanie odpadów, podczyszczalnię odcieków pochodzących z hałd. Trwa budowa kompostowni i sortowni. W kompostowni będą przerabiane odpady czyste mokre, do niedawna wyrzucane na hałdę.
 
źródło: Polska Dziennik Bałtycki