reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Utylizacja niebezpiecznych odpadów na lotnisku może kosztować kilka milionów zł


26 kwietnia 2010

Nawet kilka milionów złotych kosztować może utylizacja niebezpiecznych odpadów, które przed przeszło tygodniem odkryto w dwóch hangarach na byłym lotnisku wojskowym w Pile. Nie wiadomo jednak kto za ich unieszkodliwienie zapłaci i kiedy zostaną one z pilskiego lotniska usunięte. Od czasu ujawnienia chemikaliów, schronohangarów wypełnionych nimi po brzegi strzegą przez całą dobę policjanci.

Nadal nie udało się określić ile szkodliwych substancji znajduje się w hangarach. Wiadomo, że wypełnione są po brzegi, od podłogi pod sufit. Szacuje się, że może ich być nawet 2 tysiące ton. - Nie wiemy, jakie odpady znajdują się na końcu hangarów. Nie mamy dostępu do tej ich części. To okaże się dopiero podczas wywożenia odpadów z Piły - mówi Marek Duraj.

Kiedy to nastąpi? No cóż, wtedy, gdy będzie wiadomo, kto za ich utylizację zapłaci. Koszt tej operacji będzie niebagatelny. WIOŚ szacuje go nawet na kilka milionów złotych. - Wystąpiłem już do Regionalnego Inspektora Ochrony Środowiska o wydanie decyzji o usunięciu odpadów. To on zdecyduje , kto poniesie koszty utylizacji - wyjaśnia Marek Duraj.

Naturalnym jest, by kosztami tymi obciążyć tych, którzy odpady nielegalnie w hangarach składowali. Już dziś wiadomo jednak, że aresztowany w związku z tą sprawą, 60-letni Marian M., który schronohan-gary wynajął, nie jest w stanie pokryć kosztów utylizacji. Jeśli nie uda się ustalić osób, które z M. współpracowały, lub będą one również niewypłacalne, kosztami usunięcia odpadów obciążony zostanie Skarb Państwa.

Tymczasem firmy utylizacyjne z kraju same już zgłaszają swoją gotowość do unieszkodliwienia odpadów, oczywiście nie za darmo. Zdaniem kierownika pilskiej delegatury WIOŚ, hangary zaczną być opróżniane już w pierwszym lub drugim tygodniu maja.

Przełomu w postępowaniu prowadzonym w tej sprawie przez pilską prokuraturę nie ma. Jest niemal pewne, że zatrzymany w tej sprawie 60-latek jest tylko figurantem, działającym na zlecenie osób trzecich, to właśnie do nich starają się dotrzeć prokuratorzy.

- Postępowanie trwa, przesłuchaliśmy kolejnych świadków, nie wykluczamy dalszych zatrzymań - mówi Maria Wierzejewska- Raczyńska, szefowa pilskiej prokuratury.

źródło: Głos Wielkopolski