reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Spalarnia? Jest inny pomysł na unieszkodliwianie śmieci


23 kwietnia 2010

Zarząd ZGOK-u proponuje, żeby zamiast spalarni wybudować w Olsztynie fabrykę wysokoenergetycznego paliwa, które będzie można spalać w cementowniach.

Taki pomysł został przedstawiony w czwartek podczas walnego zgromadzenia wspólników Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi, w skład którego wchodzi 37 gmin.

Olsztyn jest największym udziałowcem. - Zaproponowaliśmy zmianę technologii - mówi Katarzyna Ludwiszewska z ratuszowej jednostki realizującej projekt dotyczący gospodarki śmieciami. - Zamiast spalania, chcemy zmienić metodę na mechaniczno-biologiczne unieszkodliwianie odpadów. W wyniku tego powstanie wysokoenergetyczne paliwo, które będzie można spalać w cementowniach. Tak dzieje się np. w Niemczech.

Fabryka tzw. stablilatu byłaby zlokalizowana na Tracku. Zmiana jest uzasadniana m.in. niższymi kosztami nowego rozwiązania. Istniałaby możliwość finansowania większej części budowy z funduszy unijnych.

ZGOK zapewnia, że w dłuższej perspektywie myśli także o budowie spalarni: - Taki zakład też jest potrzebny i w przyszłości powinien powstać - mówi Ludwiszewska.

Zmiany wymaga, by zgodzili się na nią także wspólnicy, czyli okoliczne gminy.

źródło: Gazeta Wyborcza