reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Nowe pomysły w Nowym Sączu


21 kwietnia 2010

 

Władze Nowego Sącza szykują się do wprowadzenia nowych zasad segregacji odpadów. Projekt uchwały w tej sprawie trafił do rady miasta. Obecnie sądeczanie, którzy segregują śmieci ze swoich gospodarstw domowych, wydzielają z nich szkło, plastik i papier. Wrzucają je do specjalnych pojemników ustawionych na osiedlach.

Nowa zasada wprowadza podział na odpady biodegradowalne spożywcze, które rozkładają się stosunkowo szybko w kompostowniach, oraz pozostałe, które niestety trzeba składować na wysypiskach.

Przygotowanie i wprowadzenie tego typu segregacji odpadów jest dla wszystkich mieszkańców o tyle ważne, że wpływa na koszty związane z ich wywozem. Te mogą wzrosnąć. Sprawa nowych zasad segregacji odpadów miała być dyskutowana na wczorajszej sesji rady miasta przy okazji ustalania warunków, jakie muszą spełniać firmy zajmujące się wywozem odpadów. Projekt uchwały w tej sprawie został jednak wykreślony z porządku obrad. Radni uważają, że należy go poprawić. Jan Opiło z komisji ochrony
środowiska chce, by kwestia segregacji odpadów biodegradowalnych była w nim precyzyjnie zapisana.

- W obowiązującym teraz
regulaminie są zapisy dotyczące odpadów biodegradowalnych, ale w praktyce są one martwe - mówi Opiło. Proponuje, by bardzo jasno określić, że np. wywożący odpady musi zapewniać odpowiednie pojemniki pozwalające na segregację i mieć przystosowane do tego pojazdy.
Obowiązek oddzielania frakcji biodegradowalnej nakładają też przepisy o ochronie środowiska. Jest to regulowane w ten sposób, że każda firma zajmująca się wywozem nieczystości musi minimum 10 proc. ich ogólnej ilości dostarczać nie na wysypisko, tylko do kompostowni. W kolejnych latach ta norma będzie rosnąć o 5 proc. Założono, że taki obowiązek w sposób naturalny wymusi segregację.

Praktyka pokazała jednak co innego. Spółka Sita, największy odbiorca nieczystości w Nowym Sączu, spełnia tę normę nawet z naddatkiem, ale z segregacją śmieci z gospodarstw domowych niewiele ma to wspólnego. - Z miasta wywozimy do kompostowni bardzo dużo skoszonej trawy, liści i ściętych gałęzi drzew - przyznaje prezes sądeckiego oddziału Sity Zbigniew Skrzypiec. - To pozwala nam bez problemu osiągnąć wymaganą normę.


Wszystko jest zatem zgodne z prawem, jednak nie rozwiązuje problemu coraz szybszego zapełniania wysypisk. To sądeckie jest już pełne w połowie, a ilość przywożonych tam odpadów stale rośnie. Oddzielanie frakcji biodegradowalnej, która jest przerabiana w kompostowni, wydaje się zatem w pełni uzasadnione. Prezes Sity zapewnia, że jego firma jest do tego bardzo dobrze przygotowana.

- W przyszłym roku z centrali naszej spółki mamy dostać dodatkowe środki, by to zorganizować - mówi Skrzypiec - Nasi klienci dostaną worki albo specjalne kontenery, do których będą wrzucać szybko się rozkładające odpady.

Jak to się odbije na cenach? Prezes Skrzypiec mówi wprost, że za odbiór tych odpadów trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Ile? Nie wiadomo. Oddzielenie frakcji "bio" sprawi jednak, że pojemniki z pozostałymi odpadami będą się wolniej zapełniać. Nie trzeba będzie ich tak często opróżniać, czyli pojawi się oszczędność. Czy w ogólnym bilansie też będzie taniej? Nie wiadomo - ale będzie ekologiczniej.

źródło: Polska Gazeta Krakowska