reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Niemcy płacą kaucje za plastikowe butelki. Polacy szybko nie będą


21 kwietnia 2010

Niemcy słyną z niezawodnego systemu sortowania śmieci. Poza skupem butelek po piwie mają doskonale funkcjonujący system nakładania kaucji na plastikowe butelki po napojach takich jak Coca-Cola oraz po wodzie mineralnej.

Zużyte butelki są skupowane w automatach znajdujących się w supermarketach. Butelka po wrzuceniu do automatu, jest skanowana i sczytywany zostaje z niej kod kreskowy. Po oddaniu butelek wydawany zostaje wydruk, z którym należy iść do kasy, gdzie możemy wypłacić pieniądze lub odliczyć podaną kwotę od zakupów.

- Wprowadzenie systemu kaucji za butelki plastikowe jest bardzo dobrym, przynajmniej pod względem ekologicznym, rozwiązaniem. Poza tym takie opakowania są czystsze niż te zebrane w pojemnikach do zbiórki selektywnej - mówi Joanna Stiller z Fundacji Nasza Ziemia.

Taki system funkcjonuje w kilku krajach UE i jest skuteczny w pozyskiwaniu odpadów opakowaniowych zarówno jednorazowego, jaki wielokrotnego użytku.

- Bodziec finansowy w postaci kaucji na opakowania w Polsce skutecznie wpływałby na skłonność obywateli do zwrotu pustych opakowań - informuje Grzegorz Zygan, dyrektor Biura Prasowego Ministerstwa Środowiska.

Od 8 do 25 eurocentów za butelkę

Wprowadzenie takiego systemu w Niemczech wynikało głównie ze stosowania dyrektywy europejskiej 94/62/WE, której celem miało być zharmonizowanie działań w zakresie gospodarowania odpadami z opakowań, zmniejszenia do minimum szkodliwego wpływu na środowisko.

- Miałam okazję obserwować, jak działa to w Niemczech i z pewnością przyczynia się to do zwiększenia odzysku butelek. Zdarza się, że kaucja stanowi dość istotną część kosztu produktu - dodaje Stiller. Niestety, jej zdaniem, na razie w Polsce obserwuje się rzecz wręcz odwrotną - butelki szklane (zwłaszcza po piwie) są bezzwrotne albo zastępuje się je butelkami plastikowymi.

Dla niektórych na pierwszy rzut oka mógłby to być "niezły" interes, bo kaucja za jedną butelkę waha się od 8 do 25 eurocentów. Dla porównania w Polsce w skupie za puszki metalowe dostaje się około 2 zł za kilogram.

Kwota kaucji w niemieckich sklepach zależna jest od wielkości butelek i naliczana jest w kasie przy zakupie. Automaty przyjmują puste butelki, ale tylko po napojach sprzedanych w danym sklepie, ewentualnie w danej sieci sklepów. Dlatego nie jest możliwe by oddawać tam butelki zakupione w Polsce.

Kaucja w Polsce? Będą protesty

Skup butelek w Niemczech wymusza z jednej strony zwiększenie recyklingu na dystrybutorach, a z drugiej mobilizuje ludzi do segregacji odpadów, przez co zmniejsza liczbę wyrzucanych plastikowych butelek.

Jak informuje Fundacja eprPolska, produkcja opakowań plastikowych w Europie przewyższa możliwość selektywnej zbiórki odpadów. Statystyki podają, iż tylko Polacy opróżniają rocznie 110 tys. ton butelek, a jedna tona to 25 tys. sztuk, z czego roczny odzysk to tylko 140 ton w skali kraju.

- Jestem pewna, że pomysł wprowadzenia kaucji na butelki w Polsce z tworzyw sztucznych spotkałby się z poważnymi protestami. Podejrzewam jednak, że wiele osób zaakceptowałoby to rozwiązanie dość szybko. - mówi Joanna Stiller. Jej zdaniem podobnie było z plastikowymi reklamówkami w supermarketach. - Choć nie wprowadzono jednolitej 40-groszowej opłaty i zazwyczaj wynosi ona mniej, to widać, jak wiele osób zaczęło przynosić własne torby. Czy jest to kwestia świadomości ekologicznej, czy niechęci do płacenia za reklamówki - nie wiem, ale efekt jest pozytywny - dodaje.

- Utworzenie systemu kaucyjnego, jak wskazuje doświadczenie krajów, które taki system wprowadziły, wiąże się z dużymi wyzwaniem pod względem prawnym, technicznym, a przede wszystkim finansowym - uważa Grzegorz Zygan z Ministerstwa Środowiska.

Szacuje się, że wprowadzenie takiego systemu w Niemczech kosztowało około 700 mln euro, a jego utrzymanie i administrowanie pociąga za sobą corocznie podobne koszty. Według Zygana należy zauważyć, że wprowadzenie systemu kaucji może tworzyć bariery dla wolnego przepływu towarów wewnątrz UE, przed czym przestrzega Komisja Europejska.

źródło: wyborcza.biz