reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ekofestiwal designu z ASP na wrocławskim Rynku


09 kwietnia 2010

Siedziska z reklamowych bannerów, stoliki i gazetowniki z fabrycznych odpadów - na wrocławskim Rynku pojawiły się "miejskie meble". To część akcji promującej ekologiczne wzornictwo, przygotowanej m.in. przez Akademię Sztuk Pięknych.

Przez dwa tygodnie można będzie w Rynku odpoczywać na pufach, przeglądać wyłożone pisma i popijać herbatę na zmyślnych stolikach ze ścinków płyt wiórowych. - To nasz pierwszy projekt - mówi Justyna Antosik z grupy Pawilon De Factory, którą tworzą studenci wzornictwa przemysłowego wrocławskiej ASP. - Niedługo stworzymy szpital dla mebli: chcemy odnawiać sprzęty, których ludzie się pozbywają, i przekazywać je do domów dziecka. Z szaf, stołów czy krzeseł można tworzyć zupełnie nowe, oryginalne meble. Wystarczy je pociąć, okleić filcem, pomalować. Chcemy promować re-design, czyli nadawanie nowego życia starym produktom.

Na Rynku studenci ustawili również makietę kawalerki ze wskazówkami, jak powinniśmy oszczędnie gospodarować energią, wodą, ogrzewaniem, światłem i jak wpłynąć na środowisko, odpowiednio urządzając mieszkania i zmieniając nawyki. Edukacyjna kawalerka i "miejski komplet wypoczynkowy" ustawione w pobliżu pręgierza są częścią festiwalu "Myśl eko, żyj eko", na który składają się wykłady m.in. o nowych tworzywach i technologiach, instalacje artystyczne, warsztaty dla dzieci o segregowaniu śmieci i tworzeniu zabawek z niepotrzebnych materiałów, prezentacja ekologicznych produktów. Na Rynku pojawiły się także przezroczyste kostki wypełnione odpadami do recyklingu oraz propagujący korzystanie z alternatywnych źródeł energii "kumulator fotonów" (dwumetrowa kolumna ze szkła akrylowego z zamontowanymi ogniwami słonecznymi po zmroku wielobarwnie świeci).

Ekofestiwal został przygotowany w ramach Akceleratora Designu. Wspólna inicjatywa kilku wrocławskich uczelni, magistratu i firm ma promować dobre wzornictwo i pomagać w kontaktach między przedsiębiorcami a projektantami. - Polscy przedsiębiorcy dopiero zaczynają doceniać rolę wzornictwa, to, że dobrze wymyślony produkt po prostu lepiej się sprzedaje - mówi Krzysztof Kubasek, projektant i asystent z ASP we Wrocławiu. - Powinien być ładny i użyteczny, bez udziwnień i dostępny dla przeciętnego odbiorcy, nie tylko dla zamożnych. Polskie przedmioty generalnie nie spełniają tych wymagań, są albo mało estetyczne, albo szwankuje ich funkcjonalność. Ton wciąż narzucają Skandynawowie i Włosi, są bezkonkurencyjni.

Zdaniem prof. Włodzimierza Dolatowskiego z ASP design może przynieść wymierne korzyści, a jest najtańszym elementem całej machiny produkcyjnej: pomysł, projekt wzorniczy, nadzór nad prototypem i wdrożeniem kosztuje średnio procent tego, co producent musi włożyć we wprowadzenie tego przedmiotu na rynek - w jego produkcję czy reklamę.

W środę 14 kwietnia we Wrocławskim Parku Przemysłowym właściciele firm dowiedzą się, dlaczego warto inwestować w dobre, ekologiczne wzornictwo i jak konkurencyjny może być dobrze zaprojektowany produkt. W maju natomiast będą mogli skorzystać z bezpłatnych szkoleń "Zaprojektuj Swój Zysk" prowadzonych przez fachowców z warszawskiego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

źródło: Gazeta Wyborcza