reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Jak pozbyć się nietypowych odpadów


08 kwietnia 2010

Starej meblościanki wyrzucić na śmietnik nie wolno. Ale do piwnicy też się nie zmieści, zwłaszcza że stoją w niej już stare fotele i kanapa. - Ratunku! - dzwonię do Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

- Wywieziemy - słyszę. - W przypadku mieszkań komunalnych wystarczy zgłoszenie. Ale jeśli jest się członkiem wspólnoty mieszkaniowej, należy porozumieć się z zarządcą budynku.

Jeśli ktoś planuje remont mieszkania, może zamówić w LPGK kontener na gruz i odpady wielkogabarytowe (3,5 m sześc. - 220 zł plus VAT, 7 m sześc. - 420 zł plus VAT). W maju w mieście rozstawionych zostanie 2 tys. pojemników
na odpady biodegradalne (tra-wa, liście, gałązki itd.). Trafią w rejony domków jednorodzinnych. Do końca roku LPGK będzie nieodpłatnie zabierać ich zawartość, licząc sobie jedynie 3 zł za dzierżawę pojemnika.

W Legnicy stoją też 184 gniazda z pojemnikami do selektywnej zbiórki odpadów. W 2009 r. wrzucono do nich 105 ton szkła, 87 ton plastiku, 151 ton papieru i tonę metali.

W Jeleniej Górze została nam sterta świetlówek. Za wyrzucenie ich na śmietnik grozi grzywna do 5 tys. zł. Okazało się, że - tak jak sprzęt RTV i AGD - świetlówki można przynieść do Punktu Dobrowolnego Gromadzenia Odpadów przy ul. Wolności. - Składujemy tam również zużyte baterie - mówi Włodzimierz Stasiak, kierownik Oddziału Estetyki Miasta w Jeleniej Górze.

Mieszkańcy Wałbrzycha często narzekają, że w pobliżu ich domu nie ma pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. Do zwykłego kontenera wrzucają wszystko "jak leci". - Robię tak, bo nie mam wyjścia. Niestety, tam gdzie mieszkam jest tylko zwykły kontener, a ja nie jestem już najmłodsza i nie będę biegała po całym osiedlu, żeby znaleźć taki zestaw - mówi Alina Guzicka z wałbrzyskiej dzielnicy Piaskowa Góra. Tam sytuacja przedstawia się najgorzej.- Właścicielom domków jednorodzinnych dostarczamy bezpłatnie pojemniki na papier. Teraz w Wałbrzychu i Szczawnie-Zdroju stoi ich już 2400 - mówi Witold Seńczuk, prezes wałbrzyskiej ALBY.

U naszych niemieckich sąsiadów, w Görlitz, już w domach dba się o segregację śmieci. Są: osobny pojemnik na papier, plastik i tzw. BIO, czyli resztki żywności. Z kolei do czwartego pojemnika wrzuca się pozostałe odpady. Jeśli mieszkańcy miasta za Nysą Łużycką mają więcej śmieci do wyrzucenia, mogą je włożyć do ogólnie dostępnych specjalnych kontenerów do segregacji .
Współpraca: PG, MJ, WIK

Jak pozbyć się baterii, starego telewizora, kanapy i pustych butelek? - szczegóły przeczytasz w czwartkowej Polsce-Gazecie Wrocławskiej


źródło: Polska Gazeta Wrocławska