reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Rozpoczęła się utylizacja toksycznych odpadów porzuconych w kamieniołomie


08 kwietnia 2010

Wynajęta przez samorząd firma rozpoczęła w środę wywóz i utylizację beczek z toksycznymi chemikaliami, porzuconych przed świętami w Choroniu w gminie Poraj. Wójt gminy Marian Szczerbak szacuje, że może to kosztować nawet ponad 100 tys. zł.

Koszty wywozu i utylizacji niebezpiecznego znaleziska są wysokie ze względu na ilość chemikaliów - z pobieżnych szacunków wynika, że w sumie w ok. 100 beczkach jest ok. 10-12 tys. litrów rozmaitych substancji. Wywożenie beczek ma zakończyć się jeszcze w środę, najdalej w czwartek rano. Konieczna będzie też rekultywacja terenu, bo część chemikaliów wyciekła do gleby.

Dawne wyrobiska kamienia wapiennego, które znajdują się w wielu jurajskich gminach, są stosunkowo łatwym miejscem na porzucanie odpadów - zdarzało się to już w innych miejscowościach, choć nie w gminie Poraj. Zdaniem Szczerbaka, tego typu materiały powinny być przewożone wyłącznie w oznakowanych
samochodach, a firmy odbierające je z zakładów powinny być zobligowane do udowodnienia, że chemikalia zutylizowano.

Beczki odkryto przypadkowo w wielkanocną niedzielę na pograniczu miejscowości Choroń i Dębowiec, podczas gaszenia płonących w pobliżu traw. Wówczas okazało się, że w dawnym wyrobisku w pobliżu objętej pożarem łąki znajdują się 100 i 200-litrowe beczki z niebezpiecznymi substancjami. Część z nich była rozszczelniona.


W beczkach znajduje się m.in. kwas ortofosforowy, kwas solny oraz rozmaite odczynniki chemiczne. Być może jest tam również kwas siarkowy i alkohole. Przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska podejrzewają, że beczki mógł wyrzucić ktoś odbierający odpady chemiczne np. z
zakładów zajmujących się galwanizacją. Nastąpiło to prawdopodobnie krótko przed świętami wielkanocnymi.

Inspektorzy uznali sprawę za poważną ze względu na ilość znalezionych niebezpiecznych materiałów. Ponieważ jednak w pobliżu nie ma zwartej zabudowy mieszkalnej, nie było niebezpieczeństwa bezpośredniego oddziaływania chemikaliów na ludzi.


Jak powiedziała PAP rzeczniczka myszkowskiej policji, Magdalena Modrykamień, policyjne postępowanie w sprawie znaleziska jak dotąd nie doprowadziło do wykrycia sprawcy porzucenia beczek. Podobne przestępstwa najczęściej karane są grzywną, choć może za nie grozić nawet pięć lat więzienia.
 
źródło: Polska Dziennik Zachodni