reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wiosenne porządki w Gdańsku


01 kwietnia 2010

Osadzeni z gdańskich aresztów sprzątają podwórka Głównego Miasta. - To lepsze niż siedzenie w celi - mówią. - Szkoda tylko, że na drugi dzień znów walają się puszki i papiery.

Gdańsk, ul. Łagiewniki, samo południe. Przez przybrudzoną bramę wchodzimy na spore podwórko. Na elegancko zagrabionym, czyściutkim trawniku trójka młodych mężczyzn w pomarańczowych kamizelkach. Do plastikowych worków wrzucają połamane gałęzie i zeschłe liście.

- Pracujemy tu od 8 rano do 13.30, z jedną przerwą na kawę - opowiada Przemek z dużym tatuażem na przedramieniu. - To dużo fajniejsze niż siedzenie w celi: wiosna w pełni, słońce przygrzewa... Kończymy jedno podwórko, idziemy na kolejne.

- Samo sprzątanie nie jest złe - chętnych do pracy jest dużo, na listę można się dostać tylko za dobre sprawowanie. Tylko te psie kupy są straszne - tu nawet nie ma odrębnego pojemnika na odchody, nic dziwnego, że ludzie nie sprzątają - mówi Damian. - Szkoda tylko, że jak już wszystko uprzątniemy, na drugi dzień znów pełno jest puszek po piwie i walających się papierów.

Z lewej strony podwórka, pod murem, stoi rząd przepełnionych kontenerów na śmieci. Niczym nieprzykryte, tylko czekają na wiatr, co rozgoni plastikowe siatki i papierki.

Pytam chłopaków, czy nie kusi ich ucieczka. Rano pracownik BOM nr 3 odbiera ich z aresztu, dowozi na miejsce, a o umówionej godzinie odbiera i dostarcza do zakładu. Pracują sami, choć kontrole z aresztu się zdarzają.

- Nie opłaca się - uśmiecha się Damian. - Za próbę ucieczki dostajesz dodatkowe dwa lata, ja mam w sumie cztery, połowa już za mną. Szkoda to psuć. A poza tym do domu mam daleko - 400 kilometrów.

Udział skazanych w wiosennych porządkach na Głównym Mieście to efekt umowy, jaką podpisał Jacek Łapiński, dyrektor Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych z Aresztem Śledczym w Gdańsku i Zakładem Karnym na Przeróbce. - Do 7 kwietnia średnio 10 osób dziennie sprząta gdańskie podwórka. Nie płacimy im, to dla nich forma nagrody. A dla nas sposób na oczyszczenie miasta, bo na wszystkie działania nie mamy, niestety, pieniędzy - mówi Tadeusz Piotrowski, rzecznik GZNK.

Razem oczyśćmy Trójmiasto!

Stopniał śnieg i wiosna odsłoniła wszystkie śmieci Trójmiasta. W "Gazecie" pisaliśmy o uprzątniętym po naszej interwencji nielegalnym wysypisku śmieci w Nowym Porcie. Gdzie jeszcze zalegają nieczystości i odpady? Czekamy na maile i zdjęcia (aleksandra.kozlowska@gdansk.agora.pl). Razem oczyśćmy Trójmiasto!

źródło: Gazeta Wyborcza