reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Foliówki rządowi nie na rękę


31 marca 2010

Ministerstwo Środowiska napisało już kilka wersji ustawy o gospodarce opakowaniami. W każdym z projektów opłata za foliówkę albo się pojawiała, albo była usuwana. Rząd nie może się bowiem zdecydować, czy Polaków stać na płatną lekcję ekologii. Dlatego też w sierpniu ub.r. premier Donald Tusk wstrzymał prace nad projektem, który wprowadzał 40-groszową opłatę za foliową torbę wydawaną w sklepie. - Ekologia nie może bić Polaków po kieszeni - stwierdził wtedy szef rządu. Resort środowiska przygotował więc kolejną wersję projektu - już bez opłat.

Jednak po głośnych protestach ekologów ministerstwo wycofało się z pomysłu. W projekcie, którym wczoraj miał zająć się rząd, ponownie proponuje wprowadzenie maksymalnie 40-groszowej opłaty.  

- Opłata recyklingowa nie byłaby odzwierciedleniem ceny torebki, ale instrumentem skłaniającym klientów do racjonalnego korzystania z wydawanych przez sklep torebek - tłumaczą autorzy ustawy.

Pieniądze trafiałyby do urzędów marszałkowskich, które przeznaczałyby je na selekcję odpadów i edukację ekologiczną.

Projekt jednak znów nie został wczoraj zaakceptowany przez rząd. - To złożona ustawa. Było dużo uwag, potrzebne są dalsze prace - usłyszeliśmy w Centrum Informacyjnym Rządu. Ministrowie wrócą do niego za trzy tygodnie.

Sławomir Brzózek, Fundacja eprPolska: - Wydaje się, że ta ustawa mogłaby pomóc w lepszym gospodarowaniu odpadami w Polsce, bo na tym polu dzieje rozpaczliwie źle - mówi. Podkreśla, że opłaty za foliówki skutecznie zniechęcają klientów do nadmiernego ich używania. - Półtora roku po tym, jak część sklepów wprowadziła opłaty widać, że zużywamy ich znacząco mniej. Gdyby wszystkie sklepy miały taki obowiązek, efekt zauważylibyśmy od razu - dodaje.

Większość członków Unii problem foliówek już rozwiązało. Dania, Holandia i Irlandia wprowadziła specjalny podatek od ich dystrybucji. W irlandzkich sklepach zużycie toreb spadło o 95 proc.

W Polsce rocznie zużywamy ok. 6 mld foliowych toreb. 

źródło: emetro.pl