reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Prąd powstanie z gnojowicy


31 marca 2010

Firma Agrogaz ma już wszystkie pozwolenia na budowę i pod koniec kwietnia zacznie stawiać w Buczku w gminie Jeżewo elektrownię, która do produkcji energii będzie wykorzystywać gnojownicę z pobliskiej fermy trzody chlewnej. Biogazownia ma ruszyć wiosną 2011 roku.

Projekt "Elektrownia biogazowa Buczek" został opracowany przez spółkę Aufwind Schmack Nowa Energia z Poznania. Prace projektowe oraz skompletowanie niezbędnej dokumentacji zajęło firmie prawie trzy lata. Choć pierwotnie zakładano, że biogazownia ruszy już w tym roku, uzyskanie wszystkich pozwoleń zajęło przedsiębiorstwu więcej czasu, niż pierwotnie zakładano. Inwestorem został Agrogaz i elektrownia ta jest drugą inwestycją tej spółki.

- Elektrownia biogazowa Buczek obejmuje budowę trzech okrągłych zbiorników fermentacyjnych, każdy zaopatrzony będzie w zasobnik biogazu z wytrzymałej i rozciągliwej gumowej folii, zbiorniki buforowe na wsady płynne, kontenery i budynki techniczne oraz infrastrukturę towarzyszącą - tłumaczy Katarzyna Janczur, koordynator projektów biogazowych, specjalista ds. promocji w Aufwind Schmack Nowa Energia z Poznania. - Należą do niej hale, trafostacja, rurociągi technologiczne, przyłącza wodociągowe, kanalizacja sanitarna rurociągów tłocznych na przefermentowaną biomasę, instalacje elektryczne, oświetlenie zewnętrzne oraz ogrodzenie.

Biogazownia produkować będzie zarówno energię elektryczną, jak i cieplną. Rocznie brutto do sieci elektroenergetycznej odda około 11 GWh (gigawatogodzin). Wyprodukowana energia cieplna zostanie zużyta w całości na potrzeby własne. - To będzie typowe źródło energii odnawialnej - dodaje Janczur. - Elektrownia przerabiać ma około 120 tys. ton biomasy rocznie, a jej celem ma być produkcja zielonej energii. Jako jej źródło mają służyć odpady rolnicze oraz z przemysłu rolno-spożywczego. Biogazownia jest powołana między innymi do utylizacji gnojowicy z pobliskiej fermy trzody chlewnej Krąplewice, która będzie do niej transportowana podziemnym rurociągiem tłocznym.

Przefermentowana biomasa z biogazowni ma być przechowywana w obszernym zbiorniku odstojnikowym o pojemności prawie 40 tys. metrów sześciennych. Po wysuszeniu może być wykorzystywana przez rolników jako nawóz na pola.
Inwestor biogazowni, czyli spółka Agrogaz, ma już wszystkie pozwolenia na budowę, z pracami przy nowym obiekcie chce ruszyć pod koniec kwietnia tego roku. Zakończenie przedsięwzięcia zaplanowano na wiosnę przyszłego roku, do końca 2011 r. elektrownia powinna osiągnąć pełną moc produkcji.

źródło: Czas Świecia