reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Powraca pomysł opłat za torby foliowe wydawane w sklepach


29 marca 2010

Choć resort środowiska wycofał się wcześniej z takich zapisów, umieścił je ponownie w projekcie ustawy, którą we wtorek ma się zająć rząd.

Zamieszanie wokół nowelizacji ustawy opakowaniowej trwa od wielu miesięcy. Projekt wprowadzający opłaty do 40 groszy za torbę dotąd wydawaną w sklepie bezpłatnie został latem odrzucony przez rząd, który uznał go za zbyt restrykcyjny. Resort środowiska z zapisów się wycofał, ale teraz do nich wraca.

– W założeniach do projektu ustawy uwzględniono ponownie możliwość nałożenia opłaty na torebki foliowe – wyjaśnia Magdalena Sikorska, rzecznik Ministerstwa Środowiska. Jej zdaniem ten pomysł może się przyczynić do rozwiązania jednego z bardziej powszechnych problemów ekologicznych. – Toniemy w używanych zazwyczaj jedynie przez chwilę foliówkach, a to rozwiązanie w dalszej kolejności może stanowić element zmiany postaw konsumenckich na bardziej ekologiczne. Dlatego warto poddać je pod dyskusję – dodaje Sikorska.

Nie dla wszystkich te argumenty są przekonujące. Branża wskazuje, że torebki foliowe są w Polsce tematem zastępczym, stanowią bowiem poniżej 1 proc. odpadów składowanych na wysypiskach śmieci. Sieci handlowe, nie czekając na zmiany w prawie, i tak w dużej części wprowadziły już stosowne opłaty od 5 do nawet 60 gr za sztukę, w związku z czym ich zużycie mocno spadło. Według projektu ustawy opłaty będą pobierały zarówno sklepy detaliczne, jak i hurtowe, a środki będą trafiały na rachunek urzędów marszałkowskich. Mają być wydawane na zbieranie odpadów i ich segregację oraz na edukację ekologiczną.

Przeciwko pomysłom resortu protestuje stowarzyszenie Koalicja na rzecz Opakowań Ekologicznych (KOEKO) zrzeszające producentów opakowań. „Protestujemy przeciwko brakowi jasnych i przejrzystych zasad tworzenia polityki w dziedzinie opakowań. Ministerstwo Środowiska kilkakrotnie zmieniało diametralnie podejście do tak zwanej opłaty recyklingowej. Nie rozumiemy, dlaczego kwestia ta wraca ponownie pod obrady rządu. Nie znamy żadnych nowych analiz naukowych i statystycznych, które uzasadniałyby zmianę stanowiska Ministerstwa Środowiska” – czytamy w uchwale zarządu KOEKO.

źródło: Rzeczpospolita