reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Gdańsk wprowadza system dualny segregacji odpadów domowych


16 marca 2010

Jeżeli 1 kwietnia powie ktoś mieszkańcowi osiedla Osowa czy Wzgórze Mickiewicza w Gdańsku, że nie ma już prawa wrzucać wszystkich domowych śmieci do jednego pojemnika - nie będzie to dowcip primaaprlisowy. Z początkiem kwietnia w Gdańsku zainaugurowany zostanie tzw. dualny system segregacji domowych odpadów. Dualny, czyli podwójny. Śmieci suche trzeba będzie gromadzić w jednym pojemniku, a czyste mokre - w drugim.

O szczegółach nowego, unikatowego nawet na skalę kraju sposobu, poinformowali Maciej Lorek - dyrektor Wydziału Środowiska, Dimitris T. Skuras - dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, a także Wojciech Głuszczak - prezes zarządu Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. Z tych wiadomości wynika, że od segregacji odpadów w domu nikt nie ucieknie. I nie ma powodu się od tej powinności uchylać, bo to się opłaci. Być może bowiem stawki za wywóz domowych śmieci nie będą rosły tak szybko jak do tej pory.

Po co to wszystko? Żeby na składowisko - do magazynu śmieci, na wieczne ich przechowywanie w Gdańsku Szadółkach trafiało jak najmniej domowych pozostałości. Nie będą tam wyrzucane odpady czyste mokre (to one wydzielają nieprzyjemną woń), gdyż będzie robiony z nich kompost. Każdy będzie musiał mieć dwa
pojemniki. Odbiorca nieczystości z posesji czy osiedla musi zawrzeć z mieszkańcami odpowiednie umowy dotyczące wywozu odpadów w dwóch rodzajach. Tak musi być od 1 kwietnia na terenie dzielnic: Osowa, Klukowo, Firoga, Rębiechowo, Wzgórze Mickiewicza. Od 1 stycznia 2011 roku system dualny obowiązywać zacznie mieszkańców dzielnic: Matarnia, Bysewo, Kokoszki, Karczemki, Kiełpino Górne, Smęgorzyno, Szadółki, Rębowo, Zakoniczyn, Ujeścisko. Z początkiem 2012 roku obejmie wszystkich obywateli Gdańska.

Zmniejszanie ilości śmieci magazynowanych na wysypiskach to nakaz obowiązujący w całej UE. W Gdańsku wprowadzenie systemu dualnego, kompostowanie odpadów staje się możliwe dzięki pokaźnej pomocy finansowej z unijnego budżetu. Gdańsk otrzymał stamtąd około 200 mln zł na realizację projektu "Modernizacja gospodarki odpadami komunalnymi". Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na 330 mln zł.


Co zaliczyć do odpadów suchych?

Odpady suche, powstające w naszych domach, to wszystkie te, których się nie da unieszkodliwić metodami naturalnymi, np. przez fermentację.
Zaliczamy do nich np. puszki metalowe, kartony po mleku i sokach, pojemniki z resztkami jedzenia, pojemniki po kosmetykach, tubki po paście, fajans, pampersy, tekstylia.
Do suchych zaliczane są też odpady opakowaniowe, takie jak papier, szkło i tworzywa sztuczne, które nadal należy wyrzucać do pojemników kolorowych rozstawionych na osiedlach. Pojemnik niebieski przeznaczony jest na makulaturę, biały - na szkło bezbarwne, zielony - na szkło kolorowe, żółty - na tworzywa sztuczne.
Do kompostowania nie będą też trafiały odpady wielkogabarytowe. Odpady niebezpieczne, w tym zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, nadal będą odbierane na zasadzie zbiórki objazdowej. Informacji na temat terminów udziela Wydział Środowiska UM, tel. lub e-mail wosr@gdansk.gda.pl).

Co zaliczyć do odpadów mokrych?

Czyste mokre odpady to takie, które się da przetworzyć w procesie kompostowania na rolniczy lub ogrodniczy użyźniacz.
Są to np. resztki żywności, fusy po kawie i herbacie, skorupki po jajkach i orzechach, zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne, mokry, zabrudzony papier, trawa (np. po koszeniu trawnika w ogródku), liście, rośliny, ziemia po kwiatach, inne odpady nadające się do kompostowania, czyli biodegradowalne. Do mokrych zaliczane są też kości i ości.
Do pojemnika (worka) przeznaczonego na odpady czyste mokre trzeba też wkładać przeterminowane jedzenie. Opakowania po nim (np. papier po zjełczałym maśle) to odpady suche i trafią na wysypisko.
Zakład kompostowania odpadów czystych mokrych będzie gotowy jeszcze w bieżącym roku. Jeżeli powstający w nim użyźniacz będzie dobrej jakości, będzie sprzedawany rolnikom, ogrodnikom. Gdy okaże się, że zawiera zanieczyszczenia, system zostanie poprawiony.
 
źródło: Polska Dziennik Bałtycki