reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Radosmki ZUOK gotowy


15 marca 2010

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych - pierwsza duża inwestycja unijna w Radomiu - pracuje pełną parą. Uroczyste otwarcie - 17 maja. Wstęga będzie długa, bo projekt zaczęto przygotowywać 10 lat temu.

- Pomyślnie zakończyły się trzymiesięczne próby eksploatacyjne, teraz opracowywana jest analiza porealizacyjna. Nie znam jeszcze jej treści, ale zakład działa w całości, na sortowni, kompostowni, linii odpadów wielkogabarytowych, demontażu sprzętu AGD oraz kruszenia betonu praca odbywa się bez zakłóceń - mówi prezes Radkomu Marian Kozera.

Jak pisaliśmy, Komisja Europejska zgodziła się - zgodnie z wnioskiem Radkomu - na przesunięcie o rok, a więc do końca 2010 r., terminu rozliczenia inwestycji. Było to konieczne, gdyż z budową ZUOK od początku były problemy. A gdyby zgody nie było, mogliśmy stracić unijne dofinansowanie.

Gdy jesienią 2006 roku wbijano z pompą pierwszą łopatę na budowie ZUOK-u, termin zakończenia inwestycji wyznaczono na... wiosnę 2007 r. Potem go kilkakrotnie przesuwano. Najpierw okazało się, że teren nie jest odgórniczony i trzeba było czekać na decyzję marszałka. Wykonawca - Polimex Mostostal i Sutco Polska - natychmiast zażądał odszkodowania za zbyt późne wejście na plac budowy. Potem posypały się kolejne wielomilionowe roszczenia, których Radkom nie uznawał. W efekcie latem 2008 roku ledwie po rozpoczęciu prób eksploatacyjnych wykonawca zszedł z placu budowy. Radkom musiał ogłosić przetarg na nowego wykonawcę.

Z końcem ub.r. próby przeprowadziła AK Nova z Wielkopolski, która otrzyma za tę usługę 1,8 mln zł brutto. Za te pieniądze firma przeszkoliła personel, przeprowadziła rozruch wszystkich linii, próby 72-godzinne i eksploatacyjne dla wszystkich linii i wykona analizę porealizacyjną. Trwa rozliczanie umowy z Polimeksem. Robi to także nowy inżynier kontaktu, bo poprzedniemu skończyła się umowa. A przed sądem gospodarczym wciąż toczą się dwie sprawy między Radkomem a pierwszym wykonawcą. Prezes Kozera zapewnia jednak, że te perturbacje nie powinny wpłynąć na wzrost kosztów budowy. Jednak spółka musiała wydać dodatkowo kilkaset tysięcy złotych na obsługę procesów przez kancelarię prawną.

Uroczyste otwarcie ZUOK-u zaplanowano na 17 maja. Będzie zapewne wielu oficjeli, bo projekt był przygotowywany i realizowany praktycznie przez trzy ostatnie kadencje. Co dała miastu ta sztandarowa unijna inwestycja?

- Będziemy mogli spełnić bardzo restrykcyjne wymagania dotyczące ekologii, tj. ograniczenia ilości odpadów składowanych. Już w tym roku Polska musi ograniczyć składowanie biodegradowalnych odpadów komunalnych o 25 proc., a za trzy lata osiągnąć poziom 50 proc. Gminy, w których te normy nie zostaną spełnione, będą musiały zapłacić duże kary. Od 2013 r. zaczną obowiązywać normy, że składowane mogą być odpady o wartości opałowej (ciepło spalania) maks. 6 MJ/kg. Takie normy będą mogły spełnić tylko niektóre miasta w Polsce, w tym Radom, które posiadają specjalistyczne instalacje do przetwarzania odpadów. U nas już prawie wszystkie odpady przechodzą przez ZUOK i są segregowane - twierdzi prezes Kozera.

Radkom zatrudnia 160 osób, w tym ok. setki obsługuje ZUOK, który jest jednym z działów firmy. Do zakładu, który jest oddalony od siedziby Radkomu, przeniosła się już znaczna część pracowników spółki. Docelowo w ZUOK-u będą pracować wszyscy. Co ze "starą" siedzibą? Jeszcze nie wiadomo.

ZUOK budowany jest przy udziale funduszy europejskich. Beneficjent, czyli gmina i Radkom, pokrywają 35 proc. kosztów - 6 058 166 euro, UE - 65 proc. - 11 250 879 euro.

źródło: Gazeta Wyborcza