reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Czyje środowisko


15 marca 2010

Marszałkowie mają problem z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Samorządy spierają się z ministerstwem środowiska o status i kompetencje nadzorcze wobec WFOŚiGW.

Na wątpliwości dotyczące funduszy jeszcze w styczniu zwrócił uwagę konwent marszałków. Podkreślono wówczas m.in., że pomimo dodatkowej odpowiedzialności, po ostatniej nowelizacji Prawa ochrony środowiska samorząd województwa ma ograniczony wpływ na funkcjonowanie tych instytucji.

Niepewność  zwiększyło wysłane ponad miesiąc temu do marszałków stanowisko Ministerstwa Środowiska, z którego wynika że fundusz – wbrew opinii regionów – nie jest ani wojewódzką samorządową jednostką organizacyjną ani wojewódzką osobą prawną. Zdaniem resortu, samorząd nie sprawuje także obecnie nadzoru nad działalnością funduszu.

Jak podkreśla jednak radca prawny Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Małgorzata Wrzołek, fakt że w ustawie Prawo ochrony środowiska obok przymiotnika „samorządowy” nie użyto słowa „wojewódzki” nie oznacza jednak że fundusz jest czwartym (obok gminnych, powiatowych i wojewódzkich) rodzajem samorządowych osób prawnych.

Autorka opinii prawnej w tej sprawie przypomina, że na podstawie obowiązujących przepisów, katalog form w jakich mogą być tworzone samorządowe jednostki sektora finansów publicznych ma charakter zamknięty.  

Ponadto, nawet uzasadnienie do projektu nowelizacji POŚ zawiera wyraźne sformułowanie, że na podstawie zmienionych przepisów minister właściwy do spraw środowiska będzie sprawował nadzór nad działalnością państwowej osoby prawnej, a zarządy województw – nad samorządowymi osobami prawnymi.

Zdaniem Małgorzaty Wrzołek, „wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej należy do kategorii samorządowych osób prawnych w rozumieniu art. 9 pkt 14 ustawy o finansach publicznych i wojewódzkich osób prawnych w rozumieniu art. 47 ust. 2 ustawy o samorządzie województwa”.

Jest także wojewódzką osobą prawną utworzoną z mocy ustawy - Prawo ochrony środowiska, której statut nadaje sejmik województwa, której organy powoływane są przez zarząd województwa, a która jest nadzorowana przez zarząd województwa.

Na mocy ustawy z 20 listopada 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia tego roku, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej został przekształcony w państwową osobę prawną, a wojewódzkie fundusze – w samorządowe osoby prawne.

Gminne i powiatowe fundusze ochrony środowiska zostały zlikwidowane, a ich środki włączone do budżetów gmin i powiatów.

źródło: Serwis Samorządowy PAP