reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Miliard na biogazownie


12 marca 2010

Wkrótce ruszy rządowy program wsparcia budowy rolniczych elektrociepłowni. Przedsiębiorcy przygotowali już ponad 300 projektów takich inwestycji. Do 2020 roku w każdej gminie ma działać biogazownia.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotowuje nowy program wsparcia skierowany tylko do biogazowni rolniczych. Wykorzystują one do produkcji energii elektrycznej i ciepła głównie odpady spożywcze i rolne oraz kiszonki roślinne.

– Planujemy przeznaczyć 400 mln zł na dotacje do takich projektów i dodatkowe 600 mln zł w formie pożyczek – zapowiada Witold Retke, kierownik zespołu ds. zielonych inwestycji w NFOŚiGW.

Pieniądze na dotacje mają pochodzić ze sprzedaży za granicę polskich praw do emisji dwutlenku węgla. Rząd zawarł takie transakcje z Japonią i Hiszpanią, zarabiając na nich 55 mln euro. Prowadzi też negocjacje z innymi państwami. Pozyskane środki z tych transakcji muszą zostać wydane do końca 2012 r. Z kolei środki na pożyczki będą pochodzić z funduszy własnych NFOŚiGW.

Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dotacje stanowiące do 30 proc. wartości projektu oraz pożyczki na 45 proc. jego wartości. Wspierane będą tylko przedsięwzięcia za ponad

10 mln zł. – Jeśli zarząd i rada nadzorcza nie zgłoszą zastrzeżeń, pierwszy nabór wniosków mógłby ruszyć już w czerwcu tego roku – mówi Jan Ruszkowski z biura prasowego NFOŚiGW.

Zgodnie z rządowym programem w Polsce ma powstać do 2020 r. średnio jedna biogazownia w każdej gminie – czyli ponad 2 tys. zakładów. W ciągu najbliższej dekady na produkcję biogazu zostanie przeznaczone ok. 25 mld zł.

Obecnie w kraju działa tylko sześć biogazowni rolniczych, ale jak ocenia Instytut Energetyki Odnawialnej, przedsiębiorcy przygotowali ok. 300 projektów, z których 30 jest już zaawansowanych. Wśród inwestorów są zarówno duże firmy, jaki i drobni przedsiębiorcy, w tym rolnicy.

Największe plany ma Polska Grupa Energetyczna, która chce posiadać 50 MW nowych mocy w biogazowniach. Rozważa budowę zakładów na terenie nieczynnych cukrowni Krajowej Spółki Cukrowej i dodatkowo postawienie kilkunastu małych obiektów o mocy 1 – 3 MW. Łączne nakłady PGE na ten cel do 2012 r. wyniosą 565 mln zł. Do 2021 r. PGE planuje uruchomić jeszcze 180 MW mocy w obiektach biogazowych. Własne plany mają też Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Gas Trading.

– Inwestycje w biogazownie stały się modne. Każdy liczy na wsparcie w postaci dotacji, a do tego elektrownia na biogaz zmniejsza ryzyko inwestycyjne – uważa Zbigniew Szymandera, wiceprezes firmy Agrogaz, która uruchomiła już jeden taki zakład,a za miesiąc rusza z kolejnym projektem na Kujawach.

Produkcja energii elektrycznej z biogazu przynosi wyższe zyski niż z innych źródeł energii. Przedsiębiorcy zarabiają na sprzedaży energii elektrycznej i dodatkowo dostają dwa certyfikaty: zielony oraz pomarańczowy bądź żółty. Mogą je sprzedać na rynku. Wpływy z 1 MWh energii elektrycznej szacuje się na 540 zł. Musi jednak ona pochodzić z wysokosprawnej kogeneracji , czyli być połączona z odpowiednią produkcją ciepła.

– Cena certyfikatu i system wsparcia na etapie realizacji projektu zdecydują o rozwoju polskiego rynku biogazowego – podkreśla Michał Ćwil, ekspert Polskiej Grupy Biogazowej, która realizuje biogazowe inwestycje.

źródło: Rzeczpospolita