reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Kompost użyźni legnicki park


12 marca 2010

Już w maju ruszy na legnickim wysypisku miejskim w Dobrzejowie nowoczesna kompostownia. Co 6-8 tygodni będzie przerabiać 25 tysięcy ton gałęzi, liści i traw.

Do końca 2010 roku wysypisko przerobi 25 procent zgromadzonych odpadów biodegradowalnych. - Jako jedni z nielicznych spełnimy pierwszy próg redukcji tego typu odpadów - tłumaczy Józef Wasinkiewicz, prezes Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.
Legnica uniknie losu Wrocławia, któremu grożą kary za niedotrzymanie pierwszego terminu redukcji tych odpadów. Do roku 2020 wszystkie wysypiska powinny zmniejszyć o 65 proc. ich ilość w porównaniu z obecnym stanem.

Duży, mający ponad 15 arów powierzchni plac, zostanie wkrótce podzielony na 20 pryzm. Każda będzie miała system elektronicznego napowietrzania z dmuchawami. Dzięki temu odpady nie zgniją, tylko zbutwieją.

LPGK kupiło też rozdrabniarkę, rozdrabniarko-mieszarkę oraz przesiewacz. W tych maszynach przyszły nawóz będzie mieszany, ugniatany i rozcierany, zanim trafi do pryzm na "leżakowanie". Koszt inwestycji wyniesie ponad 10 mln zł. Eko Fundusz dał 2,6 mln zł, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pożyczył LPGK kolejne 5 mln zł.

Firma zamierza produkować dwa rodzaje kompostu: handlowy i użytkowy. Pierwszy, tzw. czysty kompost może być produkowany jedynie z naturalnych odpadów roślinnych. Wsad będzie dostarczany z ogródków, działek, osiedli domków jednorodzinnych. - Odbierzemy go bezpośrednio z domów i pojemników ustawionych na osiedlach - dodaje Wasinkiewicz. - Liczymy, że spełnimy ostre wymogi unijne dotyczące składu kompostu.

Właśnie wysokie wymagania są powodem, że tak niewiele polskich firm produkuje kompost, a na rynku dominują zagraniczne nawozy. Jeśli legnicki kompost spełni unijne kryteria, będzie nie tylko sprzedawany właścicielom ogrodów, ale także wykorzystany m.in. do użyźniania legnickiego parku. Natomiast jeśli jego jakość okaże się zbyt niska, i tak znajdzie zastosowanie - zostanie użyty do zrekultywowania terenu samego wysypiska śmieci. O tym, czy kompost będzie się nadawał do sprzedaży, zdecyduje jego próbna partia już w czerwcu.

Do końca robót zostały niecałe dwa miesiące. Gotowy jest już plac i kończona budowa magazynu. Pozostanie jedynie postawienie przegród i montaż elektronicznego napowietrzania. - Jesteśmy dobrej myśli - przyznaje Wasinkiewicz, którego spółka niemal co roku jest wyróżniana w ekologicznych konkursach.
W przyszłości LPGK zamierza także produkować kompost z odpadów, jakie wyrzucamy do kosza w domowych kuchniach.

Produkują prąd na wysypisku

Na legnickim wysypisku nic się nie marnuje. Od pięciu lat firma Ener-G ma na terenie składowiska małą elektrownię biogazową. Wykorzystuje gazy z odpadów do produkcji energii elektrycznej. Rok temu wymieniono w niej silnik na dwa razy wydajniejszy - o mocy 1 megawata. Może przetworzyć nawet 23 tysiące metrów kw. gazu na dobę i dostarczyć energię elektryczną do 5100 rodzin. LPGK nie chce też, by para powstająca przy schładzaniu silnika się marnowała. Planuje zamontować instalację, która dostarczałaby ciepło do budynków wysypiska. TOW

Czy masz też inne pomysły na to, by w Legnicy zagospodarowywać odpady? - podyskutuj na naszej stronie

źródło: Polska Gazeta Wrocławska