reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Za przyjęcie odpadów na zamknięte składowisko przedsiębiorca zapłaci 20 tys. zł kary


11 marca 2010

Przedsiębiorca, który przyjmie śmieci na zamknięte składowisko odpadów, zapłaci 20 tys. zł kary.

Na surowe kary narażą się te osoby, które wbrew prawu będą postępować z odpadami. Zgodnie z nowelizacją ustawy o odpadach, która wchodzi w życie 12 marca 2010 r., za przyjęcie odpadów na zamknięte składowisko przedsiębiorca zapłaci 20 tys. zł. Z kolei firma, która zamknie składowisko bez wymaganej zgody lub część takiego miejsca, to narazi się na karę 5 tys. zł.

Zgodnie z nowelizacją, więcej zapłacą osoby, które wyrzucą śmieci do lasu czy w pobliże rzek lub jezior. Podniesione zostały stawki za takie pozbycie się odpadów. Oznacza to, że przedsiębiorca czy obywatel, który wyrzuci tonę zmieszanych odpadów do lasu, zapłaci teraz 104,20 zł, a nie tylko kilkanaście zł za każdy dzień.

Nowe przepisy zakładają także, że składowisko odpadów, które jest przepełnione lub nie spełnia wymogów prawa zostanie zamknięte przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub marszałka województwa. W przypadku gdy zarządca składowiska nie wystąpił o jego zamknięcie, to decyzja administracyjna w tym zakresie będzie musiała być poprzedzona ekspertyzą. Zostanie w niej określony m.in. techniczny sposób zamknięcia składowiska.

Wprowadzenie surowych kar za przyjmowanie odpadów na składowiska ma odstraszyć przedsiębiorców od przyjmowania w takie miejsca śmieci wbrew prawu.

Kara ta tym bardziej jest potrzebna, gdyż nowela zakłada zamykanie składowisk z urzędu w sytuacji, gdy nie spełniają one wymagań.

Ustawodawca postanowił dać urzędom możliwość wydania decyzji o zamknięciu składowiska z uwagi na to, że wiele z nich nie jest zamykanych, mimo że powinny. Obecnie zamknięcie składowiska może nastąpić na wniosek zarządzającego takim miejscem.

Podstawa prawna

Art. 1, pkt 37 i 49, art. 2 pkt 3 ustawy z 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 28. poz. 145).

źródło: Gazeta Prawna